Węgiel, ale jaki: Biowęgiel!
Przyzwyczailiśmy się do tego, że węgiel to kopalne paliwo, którego spalanie nie sprzyja klimatowi naszej planety. Z przedrostkiem „bio” jednak to już zupełnie inne paliwo, przyjazne środowisku, a poza tym materiał wspomagający kompostowanie, uszlachetniający glebę czy pochłaniający szkodliwe substancje. Biowęgiel to innowacyjny i cenny dla różnych sektorów gospodarki produkt.
Powstający w ramach procesu pirolizy, czyli termicznego rozkładu surowców organicznych, biowęgiel (ang. biochar) to materiał, który wzbudza coraz większe zainteresowanie w różnych gałęziach gospodarki. Do jego produkcji wykorzystuje się wiele różnorodnych substratów, m.in. biomasę czy odpady, a sam proces przebiega w warunkach beztlenowych.
Unikalne właściwości biowęgla sprawiają, że jest on cennym materiałem spełniającym wymogi ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Aktualnie dominującym kierunkiem jego wykorzystania wydaje się być zastosowanie w rolnictwie oraz do produkcji energii. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się również o jego wykorzystaniu w sekwestracji węgla (proces wychwytywania i przechowywania CO2 z atmosfery lub emisji przemysłowych), co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi biowęgiel powinien być postrzegany jako innowacyjny materiał o szerokich możliw...