Ogrodowe trendy, bogactwo roślin, rozwiązania techniczne i mnóstwo praktycznych informacji z najlepszego źródła ? to wszystko czekało na odwiedzających 24. Międzynarodową Wystawę Zieleń to Życie.

W tegorocznych targach (1-3 września) wzięło udział ponad 300 wystawców z Polski i innych krajów Europy, ale także z Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Zaprezentowano bardzo bogatą ofertę roślin do ogrodów i na tereny zieleni, zwłaszcza drzew, krzewów, bylin, pnączy oraz roślin owocowych. Na targach eksponowano także maszyny, sprzęt i rozwiązania techniczne ułatwiające prace w ogrodzie i na miejskich terenach zieleni. Po raz pierwszy wystawie towarzyszył wyodrębniony sektor kwiatów ciętych, doniczkowych i akcesoriów florystycznych, które zaprezentowano na Flower Expo Polska.

Zwiedzający mogli zwrócić uwagę na dekoracje, meble, fachowe wydawnictwa, a także na oferowane nowości i zaskakujący ogród pokazowy, zaprojektowany i zrealizowany przez firmę Palmett. Ogród łączył w sobie cechy nowoczesnego wnętrza ogrodowego z klasyczną przestrzenią muzealną, nawiązującą do idei zewnętrznej galerii sztuki. Za dzieła posłużyły rośliny, natomiast centralną część założenia wypełnił zbiornik wodny, przy którym goście wystawy mogli odpocząć.

Zdrowe współzawodnictwo

W Konkursie Roślin Nowości rywalizowało aż 28 nowych odmian drzew, krzewów, roślin owocowych, pnączy i bylin. Złoty medal przyznano za miskanta chińskiego Miscanthus sinesis ?Memory? firmie Daglezja Artur Maj Szkółka Roślin Ozdobnych. Srebrne medale jury wręczyło: Szkółkarstwu Ozdobnemu Olszewscy za judaszowiec kandyjski Cercis canadensis ?Pink Pom Poms?, Szkółce Szmit za wierzbę smukłoszyjkową Salix gracilistyla ?Mt Aso?, a także Szkółce Roślin Ozdobnych Ważyńscy za berberys Thunberga Berberis thunbergii ?Orange Ice?. Brązowe medale powędrowały natomiast do: Pepinieres Minier za perukowiec podolski Cotinus coggygria ?Lilla?, jak również do Szkółki Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan Nowaczyk za sosnę hakową Pinus uncinata ?Billabong?. Oprócz tego wyróżniono różę Rosa BLUSH PIXIE ?Bozbluspix? (Leja) oraz kolcowój szkarłatny syn. jagoda Goji Lycium barbatum AMBER SWEET GOJI (CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy). Po raz pierwszy oprócz medali, które tradycyjnie rozdało jury konkursu, przyznano wyróżnienie dziennikarzy. Otrzymała je wierzba smukłoszyjkowa Salix gracilistyla ?Mt Aso?, zgłoszona przez Szkółkę Szmit. Swoje oceny wystawiła również redakcja ?Zieleni Miejskiej?.

W konkursie o nagrodę Zielony Laur tradycyjnie konkurowały produkty, technologie i koncepty sprzedażowe. W tym roku otrzymali je: Geo Polska za folię Plastika Kritis serii EVO2 oraz Piotr Kość Szkółki od 1965 za kolekcję roślin ?in your PATIO? od berry&morre. Przyznano także wyróżnienie firmie PPHU Garden Serwis Tomasz Pecyna za mikroprocesorowy dozownik CO2 i O2 CDF AQUA.

Podczas oficjalnego otwarcia wystawy wręczono też honorową nagrodę przyznawaną przez Związek Szkółkarzy Polskich. Tym razem doceniono zasługi dr. hab. Jacka Borowskiego, prof. nadzw. SGGW.

Napięty program

Gratką dla specjalistów z branży był bogaty program wydarzeń towarzyszących, umożliwiających poszerzenie wiedzy, pozyskanie nowych informacji i inspiracji. We czwartek (1 września) odbyły się dwa seminaria: ,,Wiedza dla handlu? i ,,Wiedza dla producentów?, podczas których poruszono zagadnienia z zakresu prawa, zarządzania personelem, zarządzania dostawami w centrum ogrodniczym, marketingiem, transportem i logistyką.

Dzień później zorganizowano konferencję ?Mocno zielone miasto?. Chyba najlepsze było wystąpienie Wojciecha Grąbczewskiego. Szkółkarz opowiedział o dobrej jakości zieleni w mieście, która przekłada się na komfort życia i bezpieczeństwo. Wskazał, że zieleń jest specjalnym, jedynym żywym budulcem, który zmienia się w czasie i wymaga szczególnych warunków ? nie tylko dobrego projektu, profesjonalnego wykonania, ale także długotrwałej, ciągłej pielęgnacji. Jednocześnie prelegent dowodził, że nawet niewielkie zmiany w przestrzeni miejskiej, które polegają na wprowadzeniu zieleni, sprawiają, że teren zaczyna żyć, a mieszkańcy chcą z niego korzystać.

W roli gościa specjalnego podczas seminarium Dzień Architekta Krajobrazu wystąpił Luc Béhar-Bannelier ? dyrektor Departamentu Nature & Environment Disneylandu w Paryżu.  Przedstawił on wyzwania związane z kreowaniem i utrzymaniem zieleni w najsłynniejszym parku rozrywki w Europie. Podzielił się także doświadczeniem menadżerskim, zdradzając kulisy zarządzania kilkunastoma ogrodami tematycznymi i 150-osobowym zespołem pracowników.

Podczas seminarium słuchacze mieli także okazję dowiedzieć się więcej o zagadnieniu kreowania tożsamości zawodowej architekta krajobrazu i projektanta ogrodów, o czym opowiadał Wojciech Januszczyk. Równie ciekawy był wykład dotyczący ochrony projektantów architektury krajobrazu w prawie autorskim. Kwestię tą poruszyła adwokat Aleksandra Gorzkiewicz.

 

Judyta Więcławska