Woda dostępna nawet w sytuacjach kryzysowych
W czerwcowym numerze „Przeglądu Komunalnego” ukazał się artykuł stanowiący wstęp do cyklu publikacji mających przybliżyć czytelnikom ogólne zagadnienia dotyczące istoty infrastruktury krytycznej, jej struktury oraz zasad i metod ochrony. W końcowej części artykułu wspomniano o kolejnych artykułach, które mają dotyczyć charakterystyki systemów tworzących szeroko rozumiane pojęcie: „infrastruktura krytyczna”.
Biorąc pod uwagę okres letni, w którym obecny artykuł powstawał, problemy z upałami oraz suszą nękającą rolników i miłośników ogrodów, autor postanowił przybliżyć zagadnienie opisujące problematykę systemu zaopatrzenia w wodę, jako jednego z wymienionych w ustawie o zarządzaniu kryzysowym1, a obejmujących tak ważki problem, jakim jest infrastruktura krytyczna.
Po pierwsze: pitna
Palącym problemem, z jakim dziś mierzy się ludzkość, jest konieczność oszczędzania wody pitnej i przywrócenia społeczeństwom tych zbiorników wodnych, które w przeszłości zostały zanieczyszczone.
W kontekście istniejących wyzwań rządy poszczególnych państw, w tym szczególnie państw Unii Europejskiej, wdrażają programy pozwalające na zapewnienie wystarczającej ilości czystej wody, możliwej do wykorzystania przez obywateli krajów członkow...