WPŁYW PANDEMII NA SYTUACJĘ FINANSOWĄ MIAST
W celu przeciwdziałania skutkom pandemii koronawirusa w drodze rządowych decyzji administracyjnych na życie społeczne i gospodarcze nałożony został szereg obostrzeń. W efekcie wdrożonych działań zapobiegawczych oraz poczucia niepewności odnoszącego się do zagrożenia zdrowia i życia oraz następstw gospodarczych kryzysu pandemicznego od połowy marca ub.r. gospodarka doświadczyła załamania koniunktury.
Restrykcje w prowadzeniu działalności gospodarczej, znajdujące odzwierciedlenie w obniżonym poziomie Produktu Krajowego Brutto, powodują pogorszenie się kondycji podatników, w rezultacie prowadząc do ubytku dochodów budżetowych samorządów. Skutki pandemii nakładają się na trwałe ograniczenie dochodów samorządów w konsekwencji wprowadzonych w ostatnich latach zmian legislacyjnych (m.in. uchwalonych w 2018 r. ulg w zakresie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe w prawo własności oraz wdrożonego w 2019 r. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – PIT – obniżenia stawki podatku z 18% do 17%, podwyższenia kosztów uzyskania przychodów oraz zwolnienia z podatku osób w wieku poniżej 26 r.ż.).
BUDŻET JST OD STYCZNIA DO WRZEŚNIA UB.R.
Zgodnie z danymi zawartymi w tabeli 1, od stycznia do września 2020 r. realizacja budżetów jednostek samorządu terytorialnego zbiorczo zamk...