Jaskółki darzone są szczególną sympatią jako te, które nie tylko spełniają ważną rolę pogromcy uciążliwych much i komarów, ale także przynoszą szczęście, a ich wszechobecny szczebiot zwiastuje powodzenie.

Koegzystencja człowieka i jaskółek trwa od wieków i jak do tej pory obydwu stronom to się bardzo opłaca. Jaskółki otrzymują bezpieczne schronienie, a ludzie darmowych pogromców much, meszek i komarów.

Jaskółki większość czasu spędzają w powietrzu. Latają niesamowicie zwinnie, stwarzając wrażenie, jakby nie kosztowało ich to żadnego wysiłku. Często zniżają lot do tego stopnia, że znajdują się zaledwie kilka centymetrów nad ziemią, by nagle wzbić się w powietrze, przy okazji wykonując zwroty i przekręcając się na boki. Samo obserwowanie lotu jaskółki przyprawia o zawrót głowy. Ptaki prawie nigdy nie siadają na ziemi, z wyjątkiem okresu, gdy budują gniazda i muszą zebrać do tego celu wystarczającą ilość błota. Nawet chcąc się napić, jedynie na moment zniżają lot nad rzeką lub jeziorem, uderzają brzuszkiem o powierzchnię wody i chwytają w dziób rozchlapujące się krople. Chętnie natomiast odpoczywają na drutach, antenach, dachach i oczywiście w swoich misternie zbudowanych gniazdach. W ostatnich latach byt jaskółek w Polsce wydaje się z...