Jak piszą przedstawiciele ZPP, powołując się na medialne doniesienia, w debacie publicznej pojawiła się propozycja uzupełnienia przepisów kolejnej „tarczy antykryzysowej” o nowy podatek od wyrobów plastikowych, w których zawartość plastiku pochodzącego z recyklingu jest mniejsza niż 30 proc.
„Uważamy, że system podatkowy powinna cechować powszechność – dużo łatwiej, skuteczniej i taniej jest egzekwować należności na jednolitych zasadach od dużego kręgu podmiotów, niż od wielu grup podmiotów, według różnych reguł” – czytamy w stanowisku ZPP.
Nie czas na nowe podatki
Przedstawiciele ZPP podkreślają, że pandemia koronawirusa spowodowała faktyczne zaprzestanie działalności wielu branż, w innych doprowadziła do spadku przychodów i zaburzenia łańcuchów dostaw.
„Wszelkiego rodzaju interwencje legislacyjne ukierunkowane na ulżenie przedsiębiorcom w tym czasie należy docenić, jednak niemożliwe do zaakceptowania są propozycje dążące do poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorców określonej branży kosztem pozostałych uczestników rynku” – uważają.
Podkreślają, że „wszelkiego rodzaju daniny nakładane wybiórczo na określone produkty czy branże prowadzą do zwiększenia poziomu skomplikowania systemu podatkowego” – czytamy w stanowisku. Związek sprzeciwia się propozycjom wprowadzania „podatku od plastiku”, krytycznie oceniając zarówno samą koncepcję, jak i pomysł jej realizacji w warunkach kryzysu.
Recyklerzy mogą bankrutować. Bez wdrożenia ROP branża jest pod ścianą
ROP – tak, podatek – nie
Związek uważa, że mimo konieczności osiągania wyższych poziomów recyklingu i ograniczanie poziomów składowania odpadów „polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym nie może opierać się na narzędziach fiskalnych”. Podstawowym warunkiem do realizacji założeń określonych na poziomie Unii Europejskiej jest skonstruowanie sprawnego i dobrze funkcjonującego systemu gospodarki odpadami, z uwzględnieniem rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Priorytetem powinno być stworzenie wydajnego i skutecznego systemu gospodarki odpadami, a także wdrożenie zgodnego z wymaganiami ustanowionymi w unijnej dyrektywie modelu ROP.
Obecnie trwają dyskusje na temat modelu ROP. Odpowiednie przepisy powinny zostać uchwalone w Polsce do 5 lipca. Będą o tym rozmawiać m.in. uczestnicy debaty, która odbędzie się podczas konferencji on-line „Optymalne funkcjonowanie instalacji mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów w czasie epidemii COVID-19”.
Podatek od plastiku w tarczy antykryzysowej ma zachęcić do recyklingu
Demaskator
Komentarz #61515 dodany 2020-05-19 19:30:27
Nie przesadzajcie pracodawcy. Powinniście być na to przygotowani. Od dawna się o tym mówi.