W czasie epidemii koronawirusa dotychczasowe wyzwania stojące przed branżą gospodarki odpadami bynajmniej nie zniknęły. Wprost przeciwnie – oprócz już istniejących pojawiły się nowe. Jak sobie z nimi radzić? Tego będzie można dowiedzieć się 27 – 28 maja podczas dwudniowej konferencji on-line „Optymalne funkcjonowanie instalacji mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów w czasie epidemii COVID-19”.

W oczekiwaniu na tradycyjne spotkanie podczas konferencji, dajemy możliwość powrót do spotkań. Tym razem w wersji on-line. Zapraszamy do rozmowy, dyskusji, umożliwiamy wirtualne odwiedzanie stoisk partnerów oraz zapraszamy do udziału w wieczornym spotkaniu. To wszytko podczas konferencji “Optymalne funkcjonowanie instalacji mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów w czasie epidemii COVID-19“.

Odpady w nowej rzeczywistości

Wśród głównych tematów, które w ostatnim czasie szczególnie interesują branżę gospodarki odpadami są bezpieczeństwo i higiena pracy. Jak zabezpieczyć zakład i pracowników, którzy na co dzień stykają się z zagrożeniem bakteriami oraz wirusami? Jak doświadczenia z czasu epidemii koronawirusa wpłyną na BHP przedsiębiorstw?

Co jest odpadem zakaźnym, a co nadal komunalnym? Gdzie skierować odpady z kwarantanny? Czy spalarnie przyjmą dodatkowe odpady? Czy możemy magazynować odpady przed przekazaniem ich do instalacji? Czy zamykanie PSZOK-ów i składowanie odpadów bez przetworzenia, w sytuacji zagrożenia epidemicznego jest legalne? Czy rozwiązania, które teraz stosujemy doraźnie pozostaną z nami na dłużej? To tylko część pytań jakie pojawiły się w okresie epidemii. Na te i na inne odpowiedzi udzielą nasi eksperci.

Finanse i zagraniczne doświadczenia

Epidemia COVID-19 zachwiała rynkiem surowców wtórnych. Przez taniejącą ropę producenci opakować jeszcze częściej niż do tej pory zwracają się w stronę rynku surowców pierwotnych. Jakie więc są perspektywy dla recyklerów?

Zarówno oni, jak i przedstawiciele przedsiębiorstw gospodarujących odpadami, ale także samorządów, mówią o konieczności wdrożenia przepisów Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Prace trwają. A że czasu zostało niewiele, warto dowiedzieć się na jakim są etapie.

W związku automatyzacją zakładów, ich właściciele borykają się z problemem rosnących kosztów energii. Dlatego tak ważna jest zwiększanie efektywności ekonomicznej i energetycznej. Jak podołać temu zadaniu? Z jakich narzędzi skorzystać?

Mimo dramatycznej sytuacji we Włoszech, Hiszpanii i Francji, nawet, nie docierały z tych krajów informacje o odpadach zalegających na ulicach. Jak w szczytowym momencie epidemii radziły sobie tamtejsze firmy? Z ich doświadczeń warto czerpać i o nich również będzie usłyszeć podczas konferencji.

Program dwudniowego wydarzenia on-line dostępny jest TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj