– W proponowanym kształcie normy uniemożliwią prowadzenie skutecznej polityki antysmogowej, wdrażanie programów ochrony powietrza oraz ograniczenie niskiej emisji z domowych instalacji grzewczych. Propozycja Ministerstwa Energii stoi w sprzeczności z rządowym programem Czyste Powietrze – czytamy w stanowisku Polskiego Alarmu Smogowego.
Zdaniem działaczy antysmogowych, zaproponowane przez resort energii normy zezwalają na spalanie węgla o bardzo wysokiej zawartości wilgoci (nawet 24 proc.), siarki (nawet 1,8 proc.), popiołu (nawet 28 proc.) i niskiej wartości opałowej (18 MJ/kg). Rozporządzenie umożliwia też wprowadzanie do obrotu handlowego odpadów węglowych, tj. flotokoncentratów czy mułów, poprzez ich mieszanie z miałami.
Polski Alarm Smogowy alarmuje, że jest to niezgodne z uchwaloną w zeszłym miesiącu przez Sejm nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, a propozycja Ministerstwa Energii jest krokiem wstecz w stosunku do rozporządzenia przygotowanego w 2015 r. i zatwierdzonego przez Komisję Europejską. Rozporządzenie to dopuszczało do obrotu miał o zawartości popiołu nie większej niż 12 proc. podczas gdy obecna propozycja to 28 proc., czyli ponad dwukrotnie więcej.
Ponieważ jest sierpień, wakacje i tydzień z długim weekendem, to @MinEnergii rozpoczął konsultacje rozporządzenia z normami jakości dla węgla. Do 21 sierpnia. Czasu mało, a propozycja dramatyczna. Wyślemy uwagi, ale to skandal i próba przepchnięcia złych przepisów. #smog
— Polski Alarm Smogowy (@alarm_smogowy) August 16, 2018
Według działaczy antysmogowych, kolejnym dużym mankamentem ministerialnej propozycji jest fakt, iż nie zdefiniowano paliwa do kotłów klasy 5 Ekoprojektu. Dlatego w praktyce emisje z tych kotłów będą znacząco większe niż dopuszczalne rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów z sierpnia 2017 w sprawie kotłów na paliwo stałe. Stawia to pod znakiem zapytania zasadność dofinansowywania kotłów na węgiel z pieniędzy publicznych, np. w ramach zapowiedzianego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wielomiliardowego Programu Czyste Powietrze.
– Zaproponowane normy jakości węgla dowodzą jasno, że dla Ministerstwa Energii ważniejszy jest zasiarczony węgiel i odpady węglowe niż czyste powietrze – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
Źródło: polskialarmsmogowy.pl
dfdg
Komentarz #13595 dodany 2018-08-21 09:23:48
nic jeszcze mogli w tym rozporządzeniu dorzucić wszystkim gratis maseczki i maski antysmogowe