PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Polski Instytut Ekonomiczny o podwojeniu inwestycji w zieloną energię

Polski Instytut Ekonomiczny o podwojeniu inwestycji w zieloną energię
Bartłomiej Leśniewski
06.02.2023, o godz. 8:24
czas czytania: około 2 minut
0

Aby osiągnąć wyznaczone cele – światowe inwestycje w czystą energię muszą być podwojone do 2030 r. - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powołując się na szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Eksperci PIE zaznaczyli, że tzw. zielone inwestycje, istotne szczególnie dla Europy, pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji.

Zielonym w Putina

Naukowcy zwrócili uwagę, że inwestycje energetyczne to kluczowe działanie przeciwdziałające kryzysowi “w celu odciążenia konsumentów, utrzymania się na drodze do neutralności klimatycznej i pobudzenia ożywienia gospodarczego”.

Podkreślili, że tzw. zielone inwestycje, istotne szczególnie dla Europy, pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji. “W 2022 r. inwestycje wzrosną o 8 proc. i osiągną wartość 2,4 bln dol., czyli znacząco powyżej poziomów sprzed pandemii, z czego w czystą energię 1,4 bln dol.” – wskazał PIE, powołując się na szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

“Do 2030 r. skala inwestycji w czystą energię musi być przynajmniej podwojona, żeby osiągnąć deklarowane cele” – podkreślili eksperci w najnowszym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”. Wskazali, że największy wzrost inwestycji w energetyce następuje w zakresie źródeł odnawialnych, sieci elektroenergetycznych i efektywnego końcowego wykorzystania energii. Inwestycje w ropę, gaz, węgiel i niskoemisyjne paliwa to obszary, w których wartość inwestycji pozostaje poniżej poziomów sprzed pandemii w 2019 r. Zauważono, że jest taki, mimo wysokich cen surowców od 2019 r., które “generują bezprecedensowe zyski dla dostawców”.

Pieniądze od koncernów

W ocenie ekspertów obecna sytuacja daje szansę koncernom z sektora ropy i gazu na pokazanie, jak poważnie chcą być zaangażowani w transformację. “Szacowane tzw. nadmiarowe zyski dla nich wyniosą ok. 2 bln dol. w 2022 r., skutkując rekordowym zyskiem całkowitym w wysokości 4 bln dol.” – stwierdzili. Przy czym średnio wydatki na czystą energie wynoszą ok. 5 proc. ich wydatków kapitałowych i jest to pięciokrotny wzrost w porównaniu z 2019 r. – dodano.

Analitycy przywołali przykład ExxonMobil – jednego z 10 największych koncernów naftowych, który pod koniec stycznia ogłosił wyniki za 2022 r. z rekordową wysokością swoich zysków na poziomie 56 mld dol. (wzrost 142 proc. rdr). “Poprzedni rekord w 2008 r. wyniósł 45 mld dol., gdy ceny ropy sięgały 142 USD/bbl. Jednocześnie spółka odnotowała stratę 1,3 mld USD w IV kwartale z tytułu wprowadzenia przez UE nowych podatków, ale też przez utratę wartości aktywów, częściowo (prawdopodobnie 0,6 mld USD) zrekompensowaną przez ich zbycie i korektę związaną z wywłaszczeniem z projektu Sachalin-1 w Rosji” – przypomnieli.

Zwrócili uwagę, ze ExxonMobil pozywa KE przed Trybunał Sprawiedliwości UE za wprowadzenie tzw. opłaty solidarnościowej od części zysków. “Również TotalEnergies godzi się na pozbycie się swoich 20-proc. udziałów w spółce Novatek, wycenianych na 4 mld dol. na koniec 2022 r.” – podsumowano.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024