Gliwice, Katowice i Sosnowiec dołączyły do międzynarodowego pilotażu aplikacji MUV. Aplikacja ma przekonać mieszkańców wybranych europejskich miast do wyboru ekologicznych form transportu.

Projekt MUV (Mobility Urban Values) wystartuje we wrześniu 2019 r. i zamiast skupiać się na infrastrukturze, podnosi świadomość obywateli na temat jakości środowiska miejskiego, w którym żyją, w celu promowania przejścia na bardziej zrównoważone oraz zdrowe wybory w zakresie mobilności.

MUV będzie prowadzony m.in. w wybranych dzielnicach Amsterdamu, Barcelony, Gandawy, Helsinek, portugalskiego Fundão oraz włoskiego Palermo. Do pilotażowego udziału w projekcie włączono także obszary akademickie trzech miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Gliwic, Katowic i Sosnowca.

Aplikacja powstała w ramach europejskiego programu badawczo-rozwojowego Horyzont 2020. Część miasta staje się w niej areną sportową, a mieszkaniec – sportowcem. MUV śledzi trasy użytkowników i przyznaje im punkty za zastosowanie zasad „zrównoważonej mobilności”, czyli nagradza za każdym razem, gdy użytkownik zamiast samochodu prywatnego wybierze spacer, jazdę na rowerze albo środek publicznego transportu zbiorowego. Pod koniec gry – która w fazie pilotażowej potrwa kilka miesięcy – najlepsi użytkownicy otrzymają ciekawe nagrody.

Dane środowiskowe zgromadzone za pośrednictwem aplikacji mobilnej i stacji monitorujących, zostaną udostępnione jako open data i umożliwią decydentom usprawnienie procesów planowania, które w efekcie mają poprawić jakość życia w miastach.

Czytaj więcej

Skomentuj