Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Polskie wybrzeże zagrożone zalaniem w skutek zmian klimatu?

Polskie wybrzeże zagrożone zalaniem w skutek zmian klimatu?
R.G.
10.06.2024, o godz. 12:36
czas czytania: około 3 minut
0

Z całego świata nadchodzi coraz więcej alarmujących informacji dotyczących negatywnych skutków zmian klimatu. Z roku na rok rosną średnie miesięczne temperatury. Naukowcy donoszą też o wzmożonym topnieniu lodowców w rejonach podbiegunowych. W efekcie globalnego ocieplenia, średni poziom mórz w XX wieku podniósł się na świecie o 11-16 cm i wciąż rośnie. Szacuje się, że do 2100 roku może on wzrosnąć aż o 2 m, a wody Bałtyku mogą podnieść się nawet o 1 m, co będzie miało konsekwencje dla wielu polskich miast i regionów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

O groźnych procesach zachodzących w ziemskiej atmosferze, świadczą m.in. dane zbierane przez polskie instytucje.

Według długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), tego lata w Polsce spodziewać się możemy ekstremalnych fal upałów z temperaturą sięgającą nawet 36ºC. Czekają nas również tropikalne noce.

Temperatury powyższej normy

IMGW opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu dotyczącą okresu od czerwca do września br. Wynika z niej, że w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991–2020.

Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, a na wschodzie możliwa kraju jest suma powyżej normy wieloletniej. Już w czerwcu 2024 r. najmocniej wzrost temperatur odczuwać będzie zachodnia część Polski.

Zagrożone polskie wybrzeże

W nawiązaniu m.in. do powyższych prognoz i bieżących obserwacji z całego świata, naukowcy przygotowali interaktywną mapę, która pokazuje miejsca zagrożone przyszłymi powodziami i podtopieniami. Znajduje się na niej wiele polskich miast.

– W miarę jak linia pływów podnosi się powyżej poziomu terenów, gdzie mieszkają ludzie, będziemy w coraz większym stopniu stawać przed pytaniami o to, czy i jak długo umocnienia na wybrzeżach mogą ich skutecznie chronić – wyjaśnia dr Scott Kulp, naukowiec reprezentujący międzynarodową organizację naukową Climate Central.  

Na interaktywnej mapie przygotowanej przez organizację Climate Central można m.in. sprawdzić, czy jesteśmy mieszkańcami terenów zagrożonych podtopieniami.

Lista rejonów i miejscowości 

Okazuje się, że problem ten dotyczy wielu mieszkańców Polski. Do 2100 roku zalewane mogą być obszary między Gdańskiem a Elblągiem, a także okolice Szczecina.

Ponadto, na liście miast i obszarów zagrożonych wzrostem poziomu wody w Bałtyku znaleźć można m.in.:

– Międzywodzie, Dziwnów i Dziwnówek, a także tereny wokół Zalewu Kamieńskiego, Zatoki Cichej i Wrzosowskiej, dalej wzdłuż rzeki Świniec,

– linię brzegową od Dziwnówka poprzez Pobierowo, Rewal, Niechorze,

– obszary wokół rzeki Rega, aż do jeziora Resko Przymorskie i dalej do Stawów Głowaczewo oraz miejscowości Dźwirzyno,

– Kołobrzeg wzdłuż Parsęty i na terenie Ekoparku Wschodniego,

– obszary nad Kaliszem, wokół Jeziora Jamno i Bukowo, aż do Darłowa,

– teren wokół jeziora Gardno i jeziora Łebsko w Słowińskim Parku Narodowym, aż do Łeby,

– okolice Władysławowa, Chałup, Jastarni, Helu, a także Pucka i Rewy,

– miejscowość Nowa Pasłęka.

Skala większa niż przewidywano

Naukowcy podkreślają również, że najnowsze prognozy wzrostu poziomu morza, a także nowy globalny model ukształtowania terenów nadbrzeżnych wykazują, że w roku 2100 zagrożonych corocznymi powodziami morskimi będzie trzy razy więcej ludzi na Ziemi niż dotychczas sądzono.

Dodajmy, że Climate Central to niezależna grupa non profit zrzeszająca naukowców i komunikatorów, którzy badają zjawiska i dane na temat zmieniającego się klimatu, a także jego wpływu na życie ludzi.

Uczeni analizują mechanizmy rządzące zmianami klimatu, wzrostem poziomu mórz i oceanów, ekstremalnymi warunkami pogodowymi, rozkładami energii w przyrodzie i zadaniami pokrewnymi.

Organizacja Climate Central do swoich badań wykorzystuje duże zbiory danych i technologię do generowania opracowań i wizualizacji o wysokim stopniu uszczegółowienia, z sugestiami dotyczącymi możliwych kierunków działań.  

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024