W działalności spółek komunalnych często można mieć do czynienia z zagadnieniem cen transferowych – w szczególności gdy między gminą a spółkami komunalnymi istnieją powiązania kapitałowe lub osobowe, a podmioty te współpracują ze sobą.
Utrzymywanie zieleni wzdłuż pasów drogowych jest od kilku lat tematem niezwykle emocjonalnych dyskusji. Formalnie nie jest to zieleń dzika, ale urządzona, zaprojektowana wraz z funkcjami, które ma spełniać jako wyposażenie pasa drogowego, i regulowana aktami prawnymi.
Pojęcie „zbieranie odpadów” definiowane jest w tzw. słowniczku Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. DzU z 2022 r. poz. 699, z późn. zm.; dalej jako u.o.), w art. 3 ust. 1 pkt 34, jako „gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów, o którym mowa w pkt 5 lit. b”.
Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką komunalną radzą sobie w trudnych czasach, lecz mają oczywiście problemy i obawy. Jedną z największych jest wprowadzenie systemu kaucyjnego. Doskwierają także rosnące koszty funkcjonowania zakładów, elektromobilność i podwyżka płacy minimalnej. To tylko kilka wniosków płynących z XVII spotkania w ramach Forum Menedżerów Komunalnych, które odbyło się w marcu br. w gościnnych progach Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Promniku (Strawczyn k. Kielc).
Fermentacja ma dłuższą historię niż kompostowanie. Mikrobiologiczne procesy fermentacji stosowane są od starożytności. Od ponad 6000 lat wykorzystywane są do produkcji piwa i wina. Biogaz używano już w X w. p.n.e. do ogrzewania łaźni wodnych w Asyrii i Persji. Dziś wracamy do tego paliwa wzbogaceni o nowoczesne technologie.