Emisje gazów cieplarnianych (GHG) mają istotnie negatywny wpływ na środowisko, ponieważ przyczyniają się do globalnej zmiany klimatu poprzez otwarty obieg węgla. Stężenia trzech głównych gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O) znacznie wzrosły w atmosferze w porównaniu z poziomami sprzed epoki przemysłowej. Szczególnie dotyczy to N2O, który ma współczynnik ocieplenia globalnego ok. 265 razy większy niż CO2, i przewiduje się, że będzie najpotężniejszym czynnikiem zubożającym warstwę ozonową.
Z Anitą Bednarek, Group Energy and Sustainability Manager w Goodvalley, rozmawia Tomasz Czarnecki. Jaki panuje „klimat” w Polsce wokół biogazowni?
Deszcz jest niczym biblijna manna z nieba. Jednak współczesny człowiek, choć dysponuje wiedzą, narzędziami, ekspertami i właśnie darmową wodą prosto z nieba, ciągle nie może sobie z nią poradzić. Czasami H2O jest dla niego zbawieniem, a czasami utrapieniem czy wręcz zagrożeniem. Dlatego zagospodarowanie wód opadowych w miastach to ciągle niezwykle poważny i nierozwiązany problem.
Pierwszego marca 2023 r. weszła w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych, która wprowadza formalnie nowy sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Jednocześnie ma upowszechnić oddolne inicjatywy o charakterze szeroko rozumianej spółdzielczości mieszkaniowej.
Mam sąsiada, który posiada 3 samochody i każdy z nich nadaje się na złom z racji zagrożeń dla środowiska, jakie generuje. Takie samochody można kupić za cenę znacznie niższą niż koszt zakupu roweru. Zapewne tenże właściciel będzie protestował przeciwko Strefie Czystego Transportu, jaka ma być wprowadzona w Krakowie w 2024 roku.