Z jednej strony wzrasta świadomość fachowców z branży wod-kan co do tego, że wody opadowe, a szczególnie ich dobre zagospodarowanie i wykorzystanie, to szansa na systemowe łagodzenie obecnych i przewidywanych niedoborów wody. Natomiast z drugiej strony specjaliści zwracają uwagę na nie do końca określone, szczególnie finansowe, aspekty eksploatacji sieci.
Truizmem jest stwierdzenie, że sposób stosowania i interpretowania przez organ regulacyjny aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących kreacji taryf wod-kan, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii skracania tychże, budzi – eufemistycznie rzecz ujmując – wiele emocji i kontrowersji.
Ciekawym przykładem dotyczącym społecznej roli biznesu w branży wodociągowo-kanalizacyjnej jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Środzie Wielkopolskiej. Warto zaprezentować ten podmiot, szczególnie że społeczny aspekt jego działalności dotyczy realizacji wielu interesujących społecznych projektów.
Modele klimatyczne opracowane na potrzeby planów adaptacji polskich miast do zmian klimatu wskazują, że niezależnie od występowania na ich obszarze zjawisk o charakterze katastroficznym, takich jak deszcze nawalne, burze czy przedłużające się okresy suche, to stres cieplny będzie głównym czynnikiem środowiskowym zagrażającym zdrowiu mieszkańców.
– Jedna gmina czy nawet jeden powiat to za mało, by prowadzić na wysokim poziomie nowoczesną gospodarkę odpadami – uznali założyciele Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Tak powstał Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Dziś obsługuje on 23 samorządy z pogranicza dwóch sąsiadujących z sobą województw – wielkopolskiego i łódzkiego. Należy do najnowocześniejszych instalacji komunalnych w Polsce.