Choć większość z nas pozytywnie odbiera obecność drzew i krzewów w naszym otoczeniu, to jednak czasem trzeba podjąć decyzję o ich usunięciu. Wtedy szczególnego znaczenia nabierają przepisy. Co mówi o tego rodzaju działaniach i jakie zasady określa polskie prawo?
Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach realizuje ambitny program inwestycyjny, którego celem jest z jednej strony poprawa jakości życia mieszkańców miasta, a z drugiej troska o środowisko naturalne. Dzięki realizowanym projektom Siedlce mogą pochwalić się jednym z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w kraju.
Widząc zachodzące zmiany klimatu, mówi się o konieczności podjęcia działań prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zakłada się, że cel ten musi być osiągnięty do 2050 r., w przeciwnym razie czeka nas katastrofa klimatyczna. Dekarbonizacja w Polsce musi objąć wszystkie gałęzie gospodarki, lecz w pierwszej kolejności istnieje potrzeba dużych zmian w energetyce, w produkcji energii, w przypadku której szacuje się wzrost zapotrzebowania wraz z postępującą transformacją.
Z danych zaprezentowanych przez Eurostat w ubiegłym roku wynika, że udział OZE w zużyciu energii elektrycznej brutto w 2020 r. wyniósł 16,2%. Same źródła pogodowozależne w zużyciu energii elektrycznie stanowiły 10%, na co składała się energia wiatrowa (8,9%) i słoneczna (1,1%). Rola generacji wiatrowej, a w szczególności fotowoltaicznej, na tle innych źródeł wytwarzania energii w Polsce szybko rośnie. W 2021 r. było to 11,1%, co w stosunku do 2020 r. oznacza wzrost o 1,4 punktu procentowego. Główną rolę w przyroście zeroemisyjnej generacji odegrała fotowoltaika, która na koniec 2021 r. uzyskała moc 7,7 GW, w tym 6 GW mocy zainstalowanej u prosumentów. W marcu br. liczba tych ostatnich przekroczyła 1 mln!
Spacer to nie taka błaha sprawa. W zależności od tego, kto chce wyjść z mieszkania na świeże powietrze, muszą zapaść określone decyzje i trzeba odpowiedzieć na ważne pytania: w jakim celu wychodzimy i jakie mamy oczekiwania? To, jakie aktywności wybieramy w czasie wolnym, bardzo często zależy od naszego wieku. Osoby aktywne w wieku produkcyjnym preferują siłownie zamknięte i kluby sportowe. Natomiast dzieci pod opieką dorosłych korzystają z różnego typu placów zabaw. Poza tymi kategoriami pozostaje jednak bardzo duża grupa osób, która jest aktywna i spragniona kontaktu z drugim człowiekiem. Są to seniorzy. A ponieważ nasze społeczeństwo niestety się starzeje – w dużej mierze użytkownikami terenów rekreacyjnych są ludzie starsi.