Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś, w maju br. podpisał raport na temat gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych w Europie. Dokument jest efektem ponad dwuipółletniej współpracy aż 12 europejskich naczelnych organów kontroli w następujących krajach: Albania, Bułgaria, Węgry, Malta, Mołdawia, Macedonia Północna, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja i Turcja. Najwyższa Izba Kontroli była pomysłodawcą i koordynatorem tego projektu.
Kontakt z roślinami jest niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia. Zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa, uwalnia od napięć i stresu. Ma też na nas regenerujący wpływ. Potwierdzają to wyniki badań naukowych, a wiedza ta coraz szerzej wykorzystywana jest przy zazielenianiu współczesnych miast. Mając na uwadze poprawę warunków życia i dobrostan mieszkańców miast, do przestrzeni miejskiej wprowadza się coraz więcej roślin, tworzy zielone tereny wypoczynku i rekreacji blisko miejsc zamieszkania, zazielenia nawet niewielkie skrawki terenu poprzez zakładanie parków kieszonkowych czy ogrodów tymczasowych.
Gdy człowiek produkuje różnego rodzaju odpady, zwykle nie protestuje. Bez protestów obywa się także, gdy je magazynuje z dala od swoich siedzib. Wówczas nie tylko ich nie czuje, ale przede wszystkim ich nie widzi. Jak na razie, ludziom udawało się „wyprzeć” śmieci, niestety – tylko ze swojej świadomości. Tymczasem w polskich miastach jest ich coraz więcej. Część odpadów poddajemy recyklingowi, część staramy się zagospodarować. Wkrótce jednak trzeba będzie zadać sobie ważne pytanie: co jest gorsze – zaśmiecanie swojego otoczenia czy utylizacja „produkowanych” odpadów?
Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem – ta maksyma chińskiego filozofa Konfucjusza, wypowiedziana ponad 2 tys. lat temu, zachowuje aktualność po dziś dzień. Wiele współczesnych badań potwierdza bowiem, że im większa jest stymulacja naszego mózgu za pomocą różnorodnych bodźców, tym skuteczniej się uczymy.
Według danych Banku Światowego już teraz ponad 56% mieszkańców naszej planety mieszka w miastach. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że proces urbanizacji dalej będzie postępował. Eksperci z Organizacji Narodów Zjednoczonych szacują, że do roku 2050 liczba osób mieszkających w miastach wzrośnie do 68%.