Wraz ze wzrostami cen energii elektrycznej, pochodzącej przede wszystkim z konwencjonalnych źródeł, zwiększa się tempo rozwoju technologii pozwalających na jej alternatywne generowanie. Wpływa na to także napięta sytuacja na arenie polityki międzynarodowej, w przypadku której, w aspekcie energetycznym, następuje obecnie całkowity przewrót. Pośród źródeł niekonwencjonalnych bez wątpienia najbardziej wyróżniającymi się są te związane z technologiami wiatrowymi oraz słonecznymi. To jednak nie one są odpowiedzialne za generowanie największych ilości odnawialnej energii. Nawet w połączeniu ze źródłami geotermalnymi, biomasą i biogazem nie dorównują energetyce wodnej.
Mimo licznych ograniczeń wprowadzonych przez UE dotyczących produkcji i wykorzystania materiałów tworzywowych cały czas rośnie zapotrzebowanie na opakowania na bazie tworzyw sztucznych, które nadal są powszechnie wykorzystywane, np. w branży spożywczej, kosmetycznej czy chemicznej. Taki stan na rynku opakowaniowym spowodował wzrost zainteresowania związkami wykorzystywanymi i wytwarzanymi podczas produkcji opakowań. W przypadku opakowań stosowanych do wód obecnie najczęstszymi rodzajami pojemników są butelki z politereftalanu etylenu (PET) i poliwęglanu (PC). Ten pierwszy jest stosowany głównie w przypadku mniejszych objętości (w zakresie od 0,35 do 5 l). Alternatywnie PC stosuje się głównie do produkcji opakowań o pojemności od 5 do 19 l. Powodem powszechnego stosowania PET (politereftalanu etylenu) do produkcji butelek są jego właściwości.
Prawidłowe utrzymanie zieleni w mieście to prawdziwa sztuka. To proces wymagający precyzyjnego planowania i wiedzy pozwalającej przewidywać efekty. Innej drogi nie ma – miasta bez zieleni nie przetrwają.
Urządzenia niezbędne do wprowadzenia w życie powszechnego systemu kaucyjnego w Polsce są tak drogie jak elektryczne samochody osobowe. I to modele z górnej półki. Wiadomo, że wszystko, co dobre, a tym bardziej ekologiczne i związane z nowoczesnym recyklingiem, musi kosztować. Tak też będzie z systemem kaucyjnym w Polsce. Maszyny, które niedługo zostaną rozmieszczone w polskich sklepach, mają zbierać i sortować puszki aluminiowe do 1 l, szklane butelki do 1,5 l oraz opakowania na napoje wyprodukowane z tworzyw sztucznych do 3 l. Tak w głównych założeniach wygląda przygotowywany do wprowadzenia w życie w Polsce powszechny system kaucyjny. Ale to – póki co – jedyne pewniki.
Przygotowanie przedsiębiorstw eksploatujących sieci wodociągowo-kanalizacyjne do wykrywania i usuwania awarii jest coraz lepsze. Jednak – jak w wielu innych dziedzinach – najskuteczniejsza wciąż pozostaje prewencja. Aby uniknąć awarii w przyszłości oraz aby zakończenie inwestycji możliwe było zgodnie z planem i kosztorysem, ogromne znaczenie ma skuteczna kontrola i zarządzanie jakością prac wykonywanych przy budowie sieci wod-kan. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, już na etapie budowy możemy zminimalizować wystąpienie ewentualnych awarii poprzez odpowiednią kontrolę i monitoring budowy sieci.