W 2021 r. sprzedano w Polsce niemal 93 tys. pomp ciepła, a w ekologiczne urządzenia do centralnego ogrzewania zaopatrzyło się aż o 80% osób więcej niż rok wcześniej! W tym roku napięta sytuacja geopolityczna i odcięcie dostaw gazu przez Rosję jeszcze bardziej zwiększyły zainteresowanie Polaków zakupem pomp ciepła. Czy chęć obniżenia rachunków za ogrzewanie i uniezależnienia się od gazu przełożą się na kolejne rekordy sprzedaży?
Wielu ludzi wkłada bardzo dużo energii w to, by nasze miejskie życie stało się bliższe naturze, a idea miasta przyjaznego człowiekowi staje się coraz bardziej popularna. I to do tego stopnia, że opinia „zielonego miasta” staje się gwarancją rozwoju. Nadeszła więc pora na to, by to pokazać.
– Jestem przede wszystkim partnerem, słucham, co inni mają do powiedzenia, czerpię z ich doświadczenia i wiedzy. Tak naprawdę nikt z nas nie jest alfą i omegą i nie zna się na wszystkim. Swoich współpracowników traktuję jak partnerów. Lubię i cenię pracę zespołową, każdy ma coś ważnego do wniesienia do firmy i razem ją tworzymy, więc przede wszystkim słucham – z Barbarą Ermisch-Lipniacką, prezes zarządu MWiK w Kędzierzynie-Koźlu, rozmawia Piotr Urbaniak.
Negatywny wpływ gospodarki na środowisko determinuje konieczność wykorzystywania niskoemisyjnych technologii produkcyjnych, w tym również wdrożenia czystych i efektywnych rozwiązań pozyskiwania energii. Jednym z nośników energii, spełniającym kryteria paliwa przyjaznego środowisku, jest wodór. Dostrzegają to zarówno producenci energii, organizacje ekologiczne, decydenci, jak i politycy.
Mijają dokładnie dwa lata, gdy w „Energii i Recyklingu” pisałem o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) jako „kwadraturze koła” gospodarki o obiegu zamkniętym. Już wówczas polska gospodarka czekała na inicjatywy legislacyjne wdrażające w krajowym prawodawstwie wytyczne zmienionej unijnej dyrektywy odpadowej. Lata mijają, a polska gospodarka odpadami niczym „księżniczka w wieży” nadal czeka na swego „rycerza-ministra”, który wyzwoli ją z więzów złych, historycznych regulacji prawnych.