W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele informacji o tym, że kot domowy zaliczony został do kategorii inwazyjnych gatunków obcych (IGO), co dla właścicieli tych czworonogów mogło mieć wiele kłopotliwych następstw. Na szczęście, prawda jest całkiem inna, o czym w specjalnym komunikacie poinformowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
W polskiej energetyce nadszedł czas zmian – zgodnie z postanowieniami Unii Europejskiej i naszego rządu, zawartymi w Europejskim Zielonym Ładzie. Zmiany te mają m.in. chronić środowisko przed emisjami gazów cieplarnianych, które skutecznie przyczyniły się do zmian klimatycznych. Aby je powstrzymać, potrzebne są nowe technologie, które pozwolą na bezpieczną produkcję energii, surowców w przemyśle i żywności w rolnictwie.
Wiatr jako czyste i odnawialne źródło energii jest wykorzystywany przez ludzi od wieków. Piękne stare wiatraki zdobiły krajobraz nie tylko Holandii, ale też nasz rodzimy. Zmieniły się jednak czasy i zapotrzebowanie na energię. Jej produkcja na lokalne potrzeby młynarskie to zdecydowanie za mało. Trzeba obsługiwać przemysł i bezpośrednie zapotrzebowanie konsumpcyjne. Tak powstał pomysł zakładania farm wiatrowych. Działo i dzieje się to przy – nie ukrywajmy czasami właściwym – oporze społecznym. Jednym z podkreślanych problemów jest potencjalny wpływ na populację ptaków, który bywa nawet niepokojący, zwłaszcza gdy turbin jest dużo i zostały wybudowane w nieodpowiednich miejscach.
Nie możemy sobie pozwolić na marnowanie różnorodnych zasobów, tym bardziej teraz, gdy sytuacja na rynku paliw jest trudna. Veolia Energia Poznań stara się zużywać jak najmniej surowców, a te, które zużywa – wykorzystuje jak najefektywniej. Firma wciąż poszukuje nowych rozwiązań, gdyż każdy sposób wytwarzania energii, który nie emituje CO2 i nie zużywa paliw kopalnych, będzie miał wpływ w perspektywie długofalowej na opanowanie rosnących cen ciepła i energii elektrycznej. Na szczęście, są już dostępne technologie, które umożliwiają efektywne korzystanie z różnych zasobów. Jednym z przykładów jest odzysk ciepła odpadowego, m.in. z procesów przemysłowych.
Polski Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności w czerwcu 2022 r. został zaakceptowany przez Komisję Europejską i Radę Unii Europejskiej. Choć to, czy środki finansowe przewidziane w ramach tego programu pomocowego zostaną Polsce wypłacone, nie jest jeszcze przesądzone, warto przeanalizować, jak w dokumencie zdefiniowano pomoc służącą rozwojowi odnawialnych źródeł energii – szczególnie instalacji wykorzystywanych przez społeczności energetyczne.