Centra handlowe na przestrzeni zaledwie kilku dekad zmieniały się bardzo dynamicznie. Nazwy próbowały przy tym podążać za społeczną lub ekologiczną zmianą świadomości. Choć zdarzało się, że nazwy były tylko jak zaklęcie, którym menadżerowie próbowali rzucić, by zmianę wywołać. Tak, ze zwykłego supermarketu centrum handlowe stało się galerią handlową. Ale to jeszcze nie koniec. Nazewnictwo ewoluuje.
Świat zmienia się bardzo dynamicznie, a wraz z nim warunki siedliskowe panujące w miastach. Rośliny nie zawsze nadążają za tymi zmianami. Chociaż część gatunków rodzimych ma duże zdolności przystosowawcze do wzrostu w miejscach innych niż te optymalne, to niestabilność warunków siedliskowych stanowi największy problem.
Terminologia lasów obowiązująca w języku polskim, zarówno w zwyczajnym, używanym na co dzień, jak i prawnym, jest dość uboga. Nie trzeba być specjalistą, aby dostrzec, że las w Puszczy Białowieskiej będzie się skrajnie różnił od typowej uprawy sosny, a jednak określa je to samo słowo. To jednak przykłady skrajne i intuicyjne. Co to znaczy, że las jest naturalny? Jak rozpoznać, czy las miejski ma jakiekolwiek naturalne cechy?
Ścieżki jako element architektoniczny w przestrzeniach zadrzewionych na dobre wpisały się w strukturę polskiego krajobrazu. Zarówno w parkach, jak i na obszarach leśnych mają służyć relaksowi, odpoczynkowi, edukacji i podnoszeniu kondycji zdrowotnej. Jednak ścieżki zdrowia nie są dla wszystkich. Paradoksalnie nie są dostępne dla tych, którzy tego zdrowia potrzebują najbardziej.
Jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych leśnych obszarów w całej Europie jest Puszcza Bukowa, wchodząca w skład Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie tutaj w 2019 r. powstała pierwsza w Polsce ścieżka dydaktyczna shinrin yoku (kąpiele leśne).