W zaawansowany etap wchodzą prace zmierzające do wdrożenia unijnych strategii i regulacji prawnych, których celem ma być osiągnięcie neutralności klimatycznej i ochrona zasobów naturalnych na całym obszarze Unii Europejskiej. Ważnym elementem tej całościowej wizji jest zachowanie i ochrona zasobów wodnych, czego składową jest retencjonowanie wody, a także – w szerszym pojęciu – retencja materii. Wiąże się to ściśle z odzyskiem cennych składników ze ścieków oraz modernizacją i poważnymi zmianami w funkcjonowaniu wielu polskich oczyszczalni. Co nas czeka?
Wraz z dynamicznym wzrostem populacji oraz rozwijającymi się gospodarkami wiele obszarów miejskich napotyka na ograniczone zasoby gruntów pod zabudowę. W odpowiedzi na to wyzwanie pojawiły się koncepcje planowania przestrzennego, takie jak inwestycje typu greenfield, czyli inwestycje realizowane na terenach dotychczas nieprzekształconych, najczęściej o charakterze rolno-leśnym, i brownfield – inwestycje z przekształceniem i ponownym wykorzystaniem terenów postindustrialnych.
Długość życia drzewa jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Bardzo często mówi się o tzw. drugim życiu drzewa, czyli funkcji, jaką pełni, gdy kończy swój dotychczasowy żywot. W rozumieniu tym staje się ono siedliskiem, które ma bardzo duże znaczenie dla ekosystemu. Coraz częściej wspomina się o wykorzystaniu martwego drewna czy też pozostawianiu go w niezmienionej formie tam, gdzie rosło. Wraz z postępującymi zmianami klimatu zamknięcie obiegu na terenach zieleni oraz wspieranie naturalnych procesów wydają się czymś koniecznym.
Coraz większą popularność w Polsce zyskują parki kieszonkowe – niewielkie powierzchniowo zieleńce, pozwalające w niedługim czasie wybudować miejsca do odpoczynku i rekreacji, wpisujące się w tkankę miejską. Skąd wziął się sam pomysł ich zakładania i dlaczego coraz więcej gmin decyduje się na ich realizację?
Dąb szypułkowy Quercus robur z rodziny bukowatych Fagaceae to jeden z trzech gatunków dębów, które naturalnie występują w Polsce. Żyje najdłużej z rodzimych drzew liściastych, często nawet 1 tys. lat.