W trakcie wielu rozmów z przedstawicielami branży wodociągowej jak bumerang powraca temat dotyczący pozytywnych stron i istotnej roli zrzeszania się przedsiębiorstw w szersze, lokalne struktury, przybierające najczęściej formalnoprawną formułę stowarzyszeń lub fundacji. Stąd też nasz zamysł prezentacji specyfiki i efektów działalności poszczególnych tego rodzaju organizacji w cyklu artykułów, które publikować będziemy w kolejnych numerach miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”.
Od czasu uzyskania niepodległości w naszym kraju, w okresie ostatnich 105 lat uchwalone zostały tylko 4 ustawy o ochronie przyrody (w latach: 1934, 1949, 1991 i 2004), określające m.in. zasady ochrony gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt.
Z tytułowym pytaniem wielokrotnie mierzy się niemal każdy inwestor (lub pełnomocnik, któremu inwestor patrzy na ręce), gdyż odlicza czas do wbicia łopaty na placu budowy. Czy wiesz, co zrobić, aby ten czas skrócić do niezbędnego minimum? Czy nasz wniosek o pozwolenie wodnoprawne może być bliski ideału?
Nowy scenariusz zimowej pogody to zdecydowanie obraz bardziej przypominający jesień niż ten, który kojarzy się nam z trzaskającym mrozem i zwałami śniegu. W takiej sytuacji powinniśmy zaoszczędzić na energii i w portfelach miało zostawać więcej pieniędzy. To założenie, lecz realia gospodarczo-ekonomiczne wskazują co innego. Ciepła zima to wielkie zagrożenie dla sprawnego funkcjonowania ciepłownictwa i realna szansa na letnie blackouty.
W katalogu działań określonych prawem, które tytułowy organ może podjąć na podstawie ustaleń kontroli, poczesne miejsce zajmuje zarządzenie pokontrolne wydawane do kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej lub osoby fizycznej (zob. art. 12 ust. 1 pkt 1 Ustawy z 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska; dalej: u.i.o.ś.).