W styczniu niemal wszyscy podsumowują minione 365 dni. Tworzą raporty i bilanse, analizują realizację zadań. Nowy rok to przecież wyciąganie wniosków, nowe nadzieje, szanse, ale też obawy. Specjalnie dla czytelników „Energii i Recyklingu” poprosiliśmy o wyrażenie opinii ekspertów branżowych.
Od 20 lat na krajowym rynku wodociągowym trwa spore zamieszanie związane ze stratami wody. W moim odczuciu poziom zrozumienia tematu uniemożliwia znaczące postępy i rozwój gospodarki wod-kan. Co gorsza, prym w zabieraniu głosu na ten temat wiodą osoby prezentujące rewelacyjne urządzenia i kosmiczne technologie. I niestety, jak się wydaje, nie podąża za tym wszystkim głębsza refleksja, a tym bardziej to, co najważniejsze – oszczędności możliwe do wygenerowania.
W 2023 roku odbyły się już dziewiąte (licząc od 2016 roku) aukcje na energię z OZE. Nie było niespodzianek, jak zwykle niemal cała pula zakontraktowanego wolumenu przypadła fotowoltaice, ale to tylko niewielka część oferowanego wsparcia. Czy system aukcyjny jest już zbędnym instrumentem kształtowania rozwoju OZE, skoro dotyczy tylko jednej technologii?
Drzewa i krzewy jako cenne obiekty przyrodnicze podlegają ochronie, a jedną z jej form jest konieczność uzyskania – na podstawie art. 83 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2023 r. poz. 1336 z późn. zm.) – zezwolenia na ich usunięcie. Nie wszystkie decyzje wydawane przez organy administracji są jednak satysfakcjonujące dla wnioskodawców.
Dla Ukrainy szczególnie istotne jest bezpieczeństwo energetyczne, którego element stanowi niezależność energetyczna. Jednymi z głównych odbiorców gazu ziemnego w tym kraju są przedsiębiorstwa produkujące energię cieplną i świadczące usługi dostarczania ciepła systemowego dla mieszkańców, organizacji budżetowych i przedsiębiorstw komunalnych. Odpady komunalne można wykorzystać jako alternatywne paliwo znajdujące się w pobliżu zarówno producentów energii cieplnej, jak i odbiorców usług centralnego ogrzewania. Włączenie odpadów komunalnych i paliw z nich do bilansu energetycznego miast zwiększa ich niezależność energetyczną.