W tym materiale chciałbym zwrócić uwagę Państwa na problemy postępowania z odpadami zielonymi, ze szczególnym uwzględnieniem małych miast i gmin wiejsko-miejskich. Często spotykam się z podnoszeniem tego zagadnienia do rangi bardzo istotnego problemu zarówno organizacyjnego, jak i dla lokalnych budżetów.
Z funkcjonowaniem wody w mieście wiążą się trzy główne wyzwania. Po pierwsze woda, z którą mamy do czynienia w przyrodzie, zwykle jest złej jakości. Kolejne dwa wyzwania związane są z sytuacją, gdy wody jest za mało w miejscu, w którym dotychczas występowała, lub wręcz przeciwnie – jest jej za dużo. Okazuje się, że środkiem naprawczym wobec wszystkich tych problemów w przestrzeni miejskiej jest roślinność.
W praktyce pierwszym, namacalnym przejawem aktywności kontrolnej prowadzonej przez organy Inspekcji Ochrony Środowiska jest protokół podsumowujący wyniki kontroli. Jego treść i forma rodzą istotne implikacje. Treść i forma dokumentu, o którym mowa we wstępie, określa art. 11 tzw. ustawy inspekcyjnej1 z 20 lipca 1991 roku (dalej: ustawa). W myśl przywołanego przepisu z czynności kontrolnych inspektor zobligowany jest sporządzić protokół, którego jeden egzemplarz doręcza kierownikowi kontrolowanej jednostki organizacyjnej lub kontrolowanej osobie fizycznej.
Rozmnażanie – rzecz oczywista, niewymagająca większego komentarza. Czy aby na pewno? Być może jest tak w przypadku kręgowców, jednak u roślin bywa z tym zupełnie inaczej. Niekiedy przypomina to wręcz, będący tematem numeru, recykling. Dlaczego? Niektóre rośliny potrafią się rozmnożyć z niewielkich fragmentów pędów, wydawałoby się, że spisanych na straty.
Po – w dużej mierze pomyślnym dla strony polskiej – zakończeniu postępowania przed Komisją Europejską 27 listopada 2023 r. Rzeczpospolita Polska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciw Republice Federalnej Niemiec w sprawie zarzucanego nielegalnego przemieszczania odpadów. Niezależnie od najbardziej medialnych aspektów sprawy przyszłe rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) może mieć duże znaczenie dla praktyki stosowania przepisów Rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1013/2006 z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.