Jeszcze 20 lat temu w skali całego globu tyle samo ludzi mieszkało w miastach co na wsi. Proporcja ta niezwykle szybko się zmienia. Według prognoz ONZ-etu do 2050 r. ponad 2/3 ludności będzie mieszkało na terenach aglomeracji miejskich. Jakość życia w coraz szybciej rozwijających się miastach będzie zatem czynnikiem nabierającym na znaczeniu. Stąd narodziła się urbanistyczna koncepcja miasta 15-minutowego.
Ekomobilność szturmuje, a raczej powinna szturmować polskie ulice, a już szczególnie samorządowe floty. Zgodnie z ustawowymi zapisami, jednym z obowiązków dużych jednostek samorządu terytorialnego było zapewnienie 10-procentowego udziału samochodów elektrycznych (od 1 stycznia 2022 r.) i 5-procentowego udziału autobusów zeroemisyjnych lub napędzanych biometanem (od 1 stycznia 2021 r.) w poszczególnych flotach pojazdów. NIK postanowił sprawdzić, czy jednostki samorządu terytorialnego wywiązują się z ustawowego obowiązku.
Zwiększenie przepustowości, poprawa warunków eksploatacyjnych i optymalizacja kosztów – to główne cele bardzo ważnej i niezwykle trudnej inwestycji prowadzonej w szczecińskiej oczyszczalni ścieków „Zdroje” w ramach programu „Czysta Odra dla Szczecina” z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej.
Nawet po upadku większości hut i kopalń Katowice wciąż wielu mieszkańcom Polski kojarzą się z przemysłem, brudem i smogiem. Na szczęście wystarczy zawitać tam chociaż na chwilę, aby pozbyć się tego stereotypowego myślenia. Najczęstszą reakcję odwiedzających miasto po raz pierwszy można streścić w słowach: „nie wiedziałem, że jest tu tak zielono”. A przecież historia Katowic to nie tylko przemysł. Jej najciekawszy okres to dwudziestolecie międzywojenne, kiedy to ze względów politycznych z młodego, prowincjonalnego miasteczka musiały stać się stolicą ważnego regionu autonomicznego.
Coraz wyższe temperatury pojawiające się w ciągu roku oraz zmniejszająca się ilość opadów sprawiają, że osoby dbające o swoje ogródki poszukują źródeł wody, które umożliwią im optymalne nawodnienie ich zieleni czy przydomowych upraw. Nie zawsze jednak wykonanie studni głębinowej jest zwolnione z otrzymania odpowiedniej decyzji administracyjnej. Kiedy jest ona wymagana, jakim regulacjom podlega wykonanie studni głębinowej i w jaki sposób kontrolować istniejące urządzenie?