W wakacyjnym numerze krytycznie oceniono procedury weryfikacji wniosków taryfowych, prowadzonej już ponad 5 lat przez Wody Polskie. Przedstawiono też propozycje zmian przepisów prawnych dotyczących stanowienia i weryfikacji taryf, a także udoskonalenia metodyki opracowywania wniosków oraz ich weryfikacji. Jako osoby od lat podejmujące działania, których celem jest udoskonalenie obowiązującej aktualnej metodyki, stawiamy sobie pytanie, jakie są czynniki sprzyjające, a jakie bariery przeszkadzające realizacji licznych propozycji, nie tylko tych naszych, ale także innych, opisywanych w czasopismach, prezentowanych na konferencjach naukowo-technicznych, zgłaszanych przez Senat, Związek Miast, Izbę Gospodarczą czy też stowarzyszenia regionalne.
W toku toczących się prac konsultacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dotyczących zasadności wprowadzenia zmian w zakresie funkcjonującej od 2021 r. Ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego zgłosił potrzebę wprowadzenia zmian w obszarze sposobu uregulowania materii zamówień in house.
W powszechnym obiegu smart city to koncepcja miast rozwijających się z wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych w celu poprawy efektywności, jakości życia mieszkańców oraz zarządzania zasobami miejskimi. Brzmi cudownie – jak rozwiązanie wszelkich miejskich bolączek. Tymczasem spójrzmy na pewne wady i wyzwania związane z implementacją koncepcji smart city.
Gmina jako właściciel budynku komunalnego powinna zapewnić lokatorom takie warunki mieszkaniowe, które nie będą zagrażały ich życiu ani zdrowiu. Na 20 skontrolowanych przez NIK gmin jedynie połowa prowadziła prace służące poprawie stanu mieszkań o niskim standardzie (substandardowych).
W ostatnim czasie dociera do nas wiele niepokojących wieści o rosnącej fali zakażeń bakterią Legionella sp. w Polsce. W tej sytuacji krajowe służby zarówno sanitarne, jak i administracyjne podejmują szereg działań, których celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby. W tym kontekście ważne są rzetelna ocena sytuacji oraz odpowiednie reagowanie na zaistniałą sytuację, bazujące na wiedzy naukowej. O komentarz do aktualnych wydarzeń, z uwzględnieniem obecnego stanu prawnego i zadań branży wod-kan, poprosiliśmy prof. dr hab. inż. Izabelę Zimoch z Katedry Inżynierii Wody i Ścieków na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.