Posadzą 20 tysięcy drzew w dwupasmówkach

Posadzą 20 tysięcy drzew w dwupasmówkach
11.06.2021, o godz. 12:52
czas czytania: około 2 minut
0

To będzie największy projekt ekologiczny w Łodzi. Na głównych dwupasmówkach pojawią się tysiące nowych drzew, aby chronić miasto przed upałem i hałasem oraz żeby oczyszczać powietrze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wiadomo już, na których dwupasmówkach zostaną posadzone pierwsze z 20 tysięcy drzew.

– To ulice Pabianicka, Brzezińska, al. Włókniarzy i Jana Pawła, Rzgowska, czy Rokicińska. Drzewa będą sadzone w pasach trawników między jezdniami oraz po bokach ulic. Efekty podobnych działań widać już na śródmiejskich ulicach, gdzie w ostatnim czasie pojawiły się setki drzew. I to całkiem sporych, bo kilkumetrowych – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Oto jak wyglądają teraz i jak mają wyglądać łódzkie dwupasmówki po obsadzeniu ich drzewami:

Zmiany nie omijają też dużych arterii, na trasie WZ powstały w zeszłym roku mini-skwery w okolicach wiaduktu na ul. Wałowej oraz między Atlas Areną i al. Wyszyńskiego.

Lipy, grusze drobnoowocowe i klony polne

Te zielone działania nabiorą teraz rozmachu, bo na największych łódzkich arteriach ma się pojawić aż 20 tysięcy dodatkowych drzew. – Sadzenie zaczniemy jeszcze w tym roku, jesienią. To nie będą małe drzewka, ale duże sadzonki, kilkumetrowe, ze sporą koroną. Wykorzystamy sprawdzone już gatunki: lipy, grusze drobnoowocowe i klony polne. Nie należy się spodziewać za to kolejnych brzóz i platanów. Te pierwsze z uwagi na płytki system korzeniowy fatalnie znoszą susze, a platany z kolei są bardzo wrażliwe na przymrozki późną wiosną. Przy dobrym tempie prac, uda nam się zrealizować plan w 3-4 lata – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Obniżą temperaturę, dadzą cień w upalne dni

Korzyści z tych działań będzie mnóstwo. – Drzewa nie tylko produkują tlen, ale pomagają także obniżać temperaturę powietrza. W upalne dni ma ono w cieniu kilkanaście stopni mniej a w przypadku asfaltu różnica jest jeszcze większa, bo potrafi wynieść nawet 25 stopni. Drzewa oczyszczają też powietrze zatrzymując kurz, pył i zanieczyszczenia oraz chronią przed hałasem. Zieleń poprawia też samopoczucie, a nawet pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia po chorobie lub zabiegu – wylicza prezydent Zdanowska.

Będą też krzewy osłonowe

Drzewa zostaną uzupełnione krzewami osłonowymi, które potrafią sięgnąć nawet 2 metrów wysokości. Do nasadzeń będą wybierane odporne na miejskie warunki gatunki, np. tamaryszek, który wiosną kwitnie na różowo i fioletowo. Krzewy nie tylko osłaniają od zanieczyszczeń, ale także od światła samochodów jadących z przeciwka.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024