Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Potrzeba merytorycznej rozmowy. 21. Konferencja branży wod-kan. w Licheniu

Potrzeba merytorycznej rozmowy. 21. Konferencja branży wod-kan. w Licheniu
R.G.
21.03.2024, o godz. 11:15
czas czytania: około 3 minut
0

Dziś w Licheniu, rozpoczęła się 21. Konferencja Naukowo-Techniczna "Woda-Ścieki-Człowiek-Środowisko", organizowana przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie” pod patronatem Wydawnictwa "Abrys" i Miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”. Myślą przewodnią wydarzenia jest jedność branży w kontekście problemów takich jak regulacje prawa taryfowego, kondycja przedsiębiorstw i zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, pogłębiającej się suszy, a także negatywnej działalności człowieka (cyberataki, wojna).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Cieszy mnie to, że tego rodzaju wydarzenia, jak nasza dzisiejsza konferencja się odbywają i że uczestniczy w nich tak liczna rzesza przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej – powiedział na otwarcie Konferencji w Licheniu, Prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Paweł Sikorski. – Ważna jest bowiem każda okazja do rozmowy i do okazania jedności branży w kwestii wspólnie wypracowanych stanowisk. Dobrym przykładem tego jest niezmiernie trudny proces zmian w prawie taryfowym, w trakcie którego branża wodociągowo-kanalizacyjna zabrała głos i zyskała wpływ na przebieg rozmów z władzami centralnymi. I w efekcie, na obecnym etapie, prawo dotyczące ustalania wysokości taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków nie tylko jest zmieniane, ale wręcz gruntownie reformowane.

Gminy w roli taryfikatora

W tym kontekście Prezes IG WP Paweł Sikorski mówił o pracach związanych z powrotem gmin do roli  taryfikatora, a także o drugim kierunku koncepcyjnym legislacyjnych prac, w którym IGWP, wraz z branżowymi stowarzyszeniami, współpracuje ze Związkiem Miast Polskich, Unią Metropolii Polskich i organizacjami związkowymi zrzeszającymi mniejsze ośrodki miejskie w naszym kraju.

– Zarówno powrót gmin do roli taryfikatora, jak i inne możliwe rozwiązania, wymagają poważnego zastanowienia i wyciągnięcia wniosków z tego co było, czyli z sytuacji gdy dotychczasowy taryfikator – Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, rozpatrywało wnioski taryfowe pod innymi niż merytoryczne, kątami – podkreślał Paweł Sikorski. – I o to właśnie chodzi, by zagadnienia merytoryczne i potrzeby oraz kondycja branży wodociągowo-kanalizacyjnej były najważniejsze. Na szczęście sytuacja polityczna się zmieniła i PGW „Wody Polskie” pod nowym kierownictwem podejmuje z nami dialog i stwarza szansę na pozytywne zmiany. Dodam, że zmieniają się też składy kierownictw Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, co także otwiera nowe perspektywy.

To nie mają być negocjacje

W tym kontekście prezes Paweł Sikorski nawiązał też do sposobu ustalania wysokości taryf w odniesieniu do konkretnych, lokalnych taryfowych wniosków.

– Rzecz w tym, by ustalając wysokości taryf w konkretnych przypadkach, merytorycznie rozmawiać z wnioskodawcami, a nie negocjować, bo tego rodzaju proces nie powinien być negocjacjami lecz merytorycznie ugruntowanym dialogiem uwzględniającym potrzeby podmiotu składającego wniosek o wyznaczenie wysokości taryfy za dostarczanie wody i odbiór ścieków – podsumował Prezes IG WP Paweł Sikorski. 

Bogaty program konferencji 

21. Konferencja Naukowo-Techniczna “Woda-Ścieki-Człowiek-Środowisko”, to dwudniowe wydarzenie (21-22 marca br.), w którym uczestniczy blisko 340 przedstawicieli branży wod-kan. i podmiotów świadczących usługi na jej rzecz, z kraju i zagranicy. W gronie prelegentów znaleźni się natomiast naukowcy, praktycy i prawnicy.

Tematyka wystąpień obejmuje szeroką paletę zagadnień, od problemów technicznych z zakresu pozyskiwania i dostarczania wody pitnej przez analizę zagadnień związanych z ochroną zasobów wodnych i oczyszczaniem ścieków, aż po zapobieganie i reagowanie w sytuacjach kryzysowych. 

   

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024