Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Unia Metropolii Polskich: Potrzebny jest krajowy system pomocy uchodźcom - natychmiast!

Unia Metropolii Polskich: Potrzebny jest krajowy system pomocy uchodźcom - natychmiast!
11.03.2022, o godz. 11:45
czas czytania: około 3 minut
0

Miasta należące do Unii Metropolii Polskich przedstawiły aktualne informacje dotyczące pomocy uchodźcom. Głównym problemem z jakim spotykają się przedstawiciele miast to brak systemu, który by usprawnił pomoc, bo w tej chwili jest ona oddolna i mało usystematyzowana. Potrzebny jest system na poziomie kraju i to natychmiast - apeluje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Podczas spotkania Rady Unii Metropolii Polskich, oprócz spraw porządkowych omawiano kwestię radzenia sobie miast z napływem osób z Ukrainy. Prezydenci miast UMP spotkali się z przedstawicielkami UNHCR Poland, gdzie omówiono współpracę z Unią Metropolii Polskich w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wszyscy prezydenci stwierdzili zgodnie, że pomoc, którą teraz niosą samorządy jest z ich inicjatywy, a brakuje jej usystematyzowania na poziomie krajowym.

Żeby podołać temu, co jest przed nami konieczny jest system w dużych centrach recepcyjnych, również w dużych miastach, gdzie kierują się uchodźcy – apelował podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, przewodniczący Rady Unii Metropolii Polskich, prezydent m.st. Warszawy. – ONZ, Unia Europejska mają elementy takiego systemu. Ci ludzie są już w Polsce, są gotowi pomóc rządowi Rzeczpospolitej. Apelujemy do rządzących by o taką pomoc się zwrócili. W ocenie ekspertów, żaden rząd w takiej sytuacji jaką mamy obecnie sobie nie poradzi.

Wszystkie ręce na pokład

Z dnia na dzień uchodźców przybywa, głównie do największych miast Polski, które wraz z ich mieszkańcami oferują pomoc od żywności po zakwaterowanie czy szukanie pracy. Miasta należące do UMP zapewniły darmowy transport dla osób z Ukrainy. 311 477 tys. uchodźców, którymi się zaopiekowano i 26 525 tys. wolontariuszy – to tylko dane z 7 miast UMP. Według danych z 9 miast jest 18 punktów informacyjnych, gdzie uchodźcy otrzymują pomoc i wskazówki co do dalszego ich pobytu w naszym kraju. W niektórych miastach już uruchomiono dedykowane strony z informacjami dla uchodźców. Według danych z 7 miast UMP udostępniono 130 samochodów do transportu uchodźców. Liczby te co chwila się zmieniają i są szacowane, bo jak wiemy i potrzebujących i pomocy przybywa.

Potrzebne są działania na poziomie krajowym

Prezydenci miast podkreślali jak ważna jest pomoc na szczeblu wojewódzkim i samorządowym, bez której dalsze działania na rzecz osób z Ukrainy będą znikome.

Grupa, która idzie z miast ukraińskich, wzdłuż granicy i zaraz do nas dotrze wymaga tego systemowego rozwiązania. – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Ale zanim ono nadejdzie potrzebujemy lepszej koordynacji między wojewodami i samorządami. Wojewodowie w głębi kraju muszą przyjąć więcej tych uchodźców. Ci uchodźcy, którzy do nas docierają nie mają zwyczajnie, dokąd iść.

Zdaniem prezydentów Unii Metropolii Polskich konieczne jest uruchomienie baz noclegowych, które są dostępne z poziomu samorządów i rządu.

Dziś musimy optymalnie wykorzystać bazę noclegową, która jest do dyspozycji w wielu samorządach i wielu ośrodkach należących do rządu. Jest wiele takich miejsc na Pomorzu Zachodnim – przekonywał Piotr Krzystek, prezydent Szczecina – Apelujemy o to, by takie działania zostały podjęte. Natomiast propozycja stawki 40 zł na jedną osobę na dzień jest absolutnie niewystarczająca, abyśmy mogli zapewnić opiekę tym osobom.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Ruch Samorządowy „Tak dla Polski” podkreślała jak ważna jest współpraca z instytucjami państwowymi.

Bardzo liczymy na współpracę z wojewodami i instytucjami państwowymi. – mówiła prezydent Gdańska – Rozumiemy, że takim wyjściem z sytuacji ma być specustawa, przy której aktywnie działami na poziomie prac legislacyjnych. Niektóre z tych przepisów już na tym etapie nie są życiowymi i gdy wejdą w życie utrudnią działanie. Każdy z nas chce rządzić lub współrządzić bezpiecznymi miastami, ale dzisiaj wsparcie Ukrainy to jest elementarny interes bezpieczeństwa Polski.

Jednocześnie wszyscy zapewniali o nieustającej pomocy ich miast dla osób dotkniętych wojną. – Robimy wszystko i będziemy robili wszystko, żeby pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy. – podkreślał prezydent Rafał Trzaskowski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2024