W Pelplinie na Pomorzu powstanie inteligentny system parkowania. Dzięki specjalnej aplikacji dostępnej na smartfonach kierowca zostanie powiadomiony m.in. o wolnych miejscach parkingowych.

Pelpin to pierwsze miasto na pomorzu, które będzie miało aplikację „smart parking”. Dzięki niej będzie można bardzo szybko znaleźć miejsce parkingowe.

Jak informuje Patryk Dębski, burmistrz Pelplina obecnie w mieście jest już zainstalowanych kilkadziesiąt kamer. Obraz z kamer będzie analizowany za pomocą algorytmów IVA (Intelligence Video Analytics). System przekaże informację o wolnych miejscach parkingowych do darmowej aplikacji mobilnej dostępnej na smartfonach. W ten sposób użytkownik zostanie poprowadzony za pomocą mapy do docelowego miejsca parkingowego.

Eko lokator Toruń

System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować do najlepszego dla niego miejsca. Co więcej, użytkownik może ustawić w aplikacji mobilnej swoje preferencje parkowania. Jeśli miejsce zostanie zajęte, aplikacja skieruje go do innej najbliższej wolnej lokalizacji.

System docelowo będzie również monitorował bezpieczeństwo na parkingach i zawiadomi służby oraz właściciela auta, gdyby została podjęta próba kradzieży. Gdy opcja taka będzie włączona, a auto poruszy się, użytkownik otrzyma natychmiast powiadomienie w postaci komunikatu push lub SMS. System w przyszłości będzie też reagował na stłuczki parkingowe i powiadamiał użytkownika o zajściu w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych.

Dla miasta to rozwiązanie oznacza przede wszystkim odciążenie centrum i zminimalizowanie ruchu w poszukiwaniu miejsc. Ostatecznie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drodze i zredukuje ilość spalin. System może się sprawdzić m.in. właśnie w nadmorskich miejscowościach, które latem, w okresie napływu turystów, zmagają się z dużymi problemami parkingowymi.

– Jestem przekonany, że to pierwszy, ale ogromny krok w kierunku osiągnięcia przez Pelplin statusu prawdziwego smart city – mówi Patryk Dębski, burmistrz Pelplina.

List intencyjny w sprawie inwestycji „Inteligentny i Bezpieczny Parking w Pelplinie” został podpisany przez burmistrza miejscowości i pełnomocnika zarządu spółki Energa Oświetlenie. Sygnowanie dokumentu oznacza jednocześnie rozpoczęcie prac na terenie gminy. Termin ich zakończenia przewidywany jest na połowę marca 2017 r.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj