Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Powstanie ogólnokrajowy system ostrzegania i alarmowania

Powstanie ogólnokrajowy system ostrzegania i alarmowania
R.G.
12.04.2024, o godz. 10:06
czas czytania: około 5 minut
0

Podczas wczorajszego (czwartek, 11 kwietnia br.), posiedzenia Sejmu RP, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz poinformował posłów o tym, że Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła proces budowania skutecznego ogólnokrajowego systemu ostrzegania i alarmowania. Przy czym na realizację pierwszego etapu tego zadania przeznaczono 176 mln zł z przyznanych Polsce środków UE w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Podczas czwartkowej sesji Sejmu RP wiceminister Leśniakiewicz przedstawił informację bieżącą poświęconą stanowi przygotowań obrony cywilnej do ochrony przed skutkami ewentualnego konfliktu zbrojnego i innych zagrożeń.

Pytanie o plan ochrony ludności

W powyższym kontekście posłanka Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica), pytała o to w jaki sposób państwo chce chronić obywateli. Przy okazji parlamentarzystka powoływała się na premiera Donalda Tuska, który w wielu publicznych wypowiedziach zaliczał obecną sytuację geopolityczną do kategorii poważnych, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie, w której agresorem jest Rosja, czyli kraj który jest również sąsiadem Polski. A to, w opinii parlamentarzystki sprawia, że jako państwo i społeczeństwo, musimy być przygotowani na wszystko, w tym na wariant, w którym również zostaniemy zaatakowani.

Ludzie, woda pitna, leki

– Moje pytanie dotyczy obrony cywilnej – powiedziała podczas sejmowego posiedzenia posłanka Żukowska. – Tego, w jaki sposób państwo chce chronić zwykłych obywateli, w tym kobiety, dzieci, osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami. Czy mamy pełne plany dotyczące tego, w jaki sposób bronić tych ludzi? Armia jest dobrze doposażona, armia się obroni. Czy jednak są plany ewakuacji osób z niepełnosprawnościami? Czy zostały podjęte kroki zmierzające do tego, by zapewnić dostawy żywności i wody pitnej, leków?

Parlamentarzystka dopytywała też m.in. o przygotowanie do działań na szczeblu samorządów.

OC w kompetencjach państwa

W odpowiedzi, wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, przypomniał, że wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny w 2022 r. usunęło z porządku prawnego przepisy ustawy z 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP, gdzie znajdowały się elementy obrony cywilnej.

Podsekretarz Leśniakiewicz podkreślił, że obrona cywilna to zadania, które musi wypełnić państwo, by obszary związane z zapewnieniem bezpieczeństwa obywateli były właściwie realizowane.

– Mamy w tych zadaniach między innymi cały proces systemów ostrzegania, ewakuacji, przygotowania i organizacji schronów, ratownictwa, służb medycznych, walki z pożarami i wiele innych – wyjaśniał wiceszef MSWiA.

Polska nie jest nieprzygotowana

W ocenie wiceministra Wiesława Leśniakiewicza nie można dziś powiedzieć, że Polska nie jest przygotowana na wypadek wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, czy nawet sytuacji wynikających z ewentualnych konfliktów zbrojnych.

– Nadal w porządku prawnym mamy kilka ustaw bardzo ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju – wyjaśniał wiceminister. – To między innymi ustawa o kompetencjach jednostek samorządu terytorialnego, to także ustawa o zarządzaniu kryzysowym, ustawa o ochronie przeciwpożarowej, czy też straży pożarnej – wymieniał podsekretarz stanu.

Przygotowano projekt ustawy 

Wiceminister Leśniakiewcz zaznaczył również, że projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej zawierający wszystkie kluczowe elementy związane z bezpieczeństwem obywateli został już przygotowany.

– Chcielibyśmy, aby ta ustawa była bardzo dobrze przygotowana, żeby nie miała luk, żeby uwzględniała wszystkie elementy właściwego systemu budowania ochrony ludności w naszym kraju – zapewnił posłów wiceszef MSWiA. Dodał również, że najważniejszym elementem tej ustawy jest bezpieczeństwo obywateli.

Rozporządzenie w sprawie ostrzegania i alarmowania

Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz przypomniał również, że w lutym bieżącego roku opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie ostrzegania i alarmowania, czyli obowiązujące od niedawna rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach. Dokument określa rodzaje obowiązujących w Polsce sygnałów alarmów – innych dla ogłoszenia i dla odwołania alarmu.

176 mln z KPO

Wiesław Leśniakiewicz poinformował uczestników sejmowej sesji o tym, że Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła proces budowania ogólnokrajowego systemu ostrzegania i alarmowania, który ma być, jak to ujął wiceminister: „na tyle odporny, żeby był skuteczny”. Wiceszef MSWiA podkreślał również, że na realizację pierwszego etapu budowy systemu przeznaczono 176 mln zł z unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Przy czym, pierwszy etap budowy systemu ma być zrealizowany w ciągu dwóch lat.

Wzmocnienie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

– W tym czasie powstanie ponad 4 tysiące nowych obiektów informacyjno-rozgłośnieniowych, a w  kolejnych latach system będzie rozbudowywany – mówił wiceminister. – Zapadła też decyzja, aby wzmocnić Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W tym wariancie RCB staje się kluczowym elementem ochrony ludności. W tym miejscu nadmienię, że przygotowany przez poprzedni rząd – Prawa i Sprawiedliwości – projekt ustawy likwidował RCB. My natomiast obecnie, nie tylko nie likwidujemy tej instytucji lecz wzmacniamy ją poprzez doprowadzenie do ścisłej współpracy RCB z Centrum Operacji Powietrznych Sztabu Generalnego WP w celu wydawania komunikatów w sytuacji zagrożenia na terenie Ukrainy. To ważne – podkreślał podsekretarz Wiesław Leśniakiewicz.

Wiceszef MSWiA zaznaczał również, że zmiany te wzmacniają system informowania obywatela poprzez różne technologie już stosowane w RCB, m.in. Regionalny System Ostrzegania.

– Poprawiamy cały proces związany z komunikowaniem obywatela na wypadek nawet doraźnych zagrożeń wynikających z sytuacji pogodowych czy innych, które mogą mieć miejsce na terenie naszego kraju – podsumowywał wiceminister Leśniakiewicz.

Podsekretarz Leśniakiewicz podkreślił również, że RCB ma obowiązujące plany zarządzania kryzysowego i nie jest przewidywany dodatkowy proces planistyczny związany z obroną cywilną, lecz jedynie dopełnienie aktualnie obowiązujących planów związanych z zarządzaniem kryzysowym.

Potrzebny jeden plan

Wiceminister poinformował parlamentarzystów o tym, że badania liczby planów zarządzania kryzysowego realizowanych w gminach wykazały, że w wyniku ustawy o powszechnym obowiązku obrony powstały 23 różne plany, które są niekompatybilne. Zdaniem wiceministra powinien obowiązywać jeden plan, istotny z punktu widzenia zarządzania kryzysowego i właściwego działania całego systemu.

Wiceszef MSWiA przypomniał również, że RCB odpowiada za przygotowanie Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej – kluczowego elementu w zapewnieniu obywatelom bezpieczeństwa. Dodał też, że jest także plan operacyjny funkcjonowania RCB w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024