Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Pożary odpadów to najczęściej podpalenia? Biegli wskazują przyczyny

Pożary odpadów to najczęściej podpalenia? Biegli wskazują przyczyny
sm
23.07.2018, o godz. 11:58
czas czytania: około 3 minut
0

Co najmniej 23 z 54 tegorocznych pożarów odpadów wywołane zostały celowym podpaleniem – informuje tygodnik "Do Rzeczy", powołując się na ustalenia policji. Policjanci skontrolowali 1809 składowisk odpadów. 492 z nich zagrożonych jest pożarem. O odpadach wywożonych z Wysp Brytyjskich do Polski pisze też angielski dziennik "The Telegraph".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Tygodnik “Do Rzeczy” poinformował o najświeższych ustaleniach policji i prokuratury ws. pożarów na składowiskach i w punktach magazynowania odpadów. Biegli do 9 lipca zbadali przebieg 54 pożarów w takich miejscach.

Jak się okazuje, w 23 przypadkach doszło do celowego podłożenia ognia, w 15 – do samozapłonu, a 6 to nieumyślne zaprószenie ognia. Przyczyn dziewięciu pożarów jeszcze nie ustalono.

500 składowisk zagrożonych pożarem

Z policyjnego rozpoznania wynika, że w Polsce jest 1809 różnego typu miejsc składowania: wysypisk, składowisk, sortowni i magazynów. 492 z nich, zdaniem policji, jest szczególnie zagrożonych pożarem.

Od stycznia do początku lipca wybuchło w Polsce niespełna 80 pożarów w różnych miejscach składowania odpadów. Policja zbadała 50 z nich. 42 pożary miały miejsce na składowiskach legalnych, a 12 na dzikich wysypiskach.

“Do Rzeczy” opisuje też mechanizmy, z których korzysta “szara strefa śmieciowa”. Najprostszym sposobem jest odebranie śmieci np. od gminy i porzucenie ich np. w lesie. Inna metoda to prowadzenie działalności w gospodarce odpadami z podnajęciem terenu firmie zarejestrowanej “na słupa”. Tygodnik wskazuje, że często firmy prowadzące działalność odpadową “rozpływają się w powietrzu”, pozostawiając gminom tereny zasypane odpadami, często niebezpiecznymi.

Zdaniem “Do Rzeczy” mafia śmieciowa handluje też kwitami, czyli dokumentami potwierdzającymi odbiór i przetworzenie odpadów. Gazeta powołuje się na informacje uzyskane od inspektorów ochrony środowiska, którzy namierzyli nieczynną od wielu lat hutę szkła. Z wystawianych przez nią faktur wynikało jednak, że “recyklingowała” ona blisko 70 proc. polskiej stłuczki szklanej.

Brytyjczycy wysłali nam odpady

W weekend o pożarach składowisk odpadów w Polsce napisał też brytyjski The Telegraph. Gazeta pisze, że po wprowadzeniu przez Chiny zakazu importu kilkunastu rodzajów odpadów Polska stała się szóstym największym odbiorcą brytyjskich śmieci na świecie i drugim w Unii Europejskiej, tuż za Holandią. Przyjęła m.in. 12 tys. ton plastiku. Jak ocenia gazeta, to efekt działania “systemu, który jest przeżarty korupcją i nieodpowiedni dla przetwarzania odpadów”.

Telegraph napisał, że “dziwactwem” w polskim prawie jest przenoszenie odpowiedzialności za uprzątanie skutków pożarów na składowiskach na władze lokalne, a nie na firmy importujące i przetwarzające odpady.

Simon Ellin, szef brytyjskiego stowarzyszenia branży recyklingowej powiedział w rozmowie z The Telegraph, że Wielka Brytania powinna przestać spychać ten problem na innych. Poproszone o komentarz brytyjskie ministerstwo środowiska podkreśliło, że szuka rozwiązań pozwalających na ograniczenie ilości odpadów wywożonych poza granice kraju. Resort przypomniał, że przedsiębiorcy są zobowiązani do przestrzegania wynikających z ustawy obowiązków dotyczących odpowiedniego przetwarzania odpadów, gdziekolwiek one trafią.

Po serii pożarów śmieci w Polsce sprawą zajął się specjalny zespół w Prokuraturze Krajowej. Działania podjął też rząd, który w trybie pilnym przygotował pakiet ustaw odpadowych. Składa się na niego nowelizacja ustawy o odpadach i ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska.

O pożarach odpadów w Polsce piszemy także tutaj.

Źróło: Do Rzeczy, The Telegraph, PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2_regionalne EŁK 12.03.24-26.03.24

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Pożary odpadów
css.php
Copyright © 2024