Poznań. Deszczówka z dachu zasili stawy na Chartowie

Poznań. Deszczówka z dachu zasili stawy na Chartowie
PU
20.12.2021, o godz. 11:12
czas czytania: około 1 minuty
0

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji, która wpisze się w działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu w mieście. Już wiosną przyszłego roku dwa stawy mieszczące się na terenie użytku ekologicznego Traszki Ratajskie będą zasilane wodą zebraną z powierzchni dachu Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na os. Tysiąclecia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wykonawca, którego wyłoni przetarg, zbuduje odcinek kanalizacji deszczowej, do której podłączone zostaną studnie i istniejące rynny dachowe na szkolnym budynku, a także odcinek rurociągu grawitacyjnego prowadzącego do jednego ze stawów. Powstanie także rurociąg przepływowy, który na stałe połączy dwa stawy ze studnią przelewową, wlotami i wylotami.

Zwiększona retencja

– Zasilanie istniejących stawów na terenie użytku ekologicznego Traszki Ratajskie ma przyczynić się do zwiększenia retencji wodnej w mieście. Jej potrzeba jest zapisana w Strategii Rozwoju Miasta – mówi Barbara Plenzler – Horvath, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Inwestycja, którą dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma być jednym ze sposobów przeciwdziałania skutkom suszy. Podmioty, które są zainteresowane udziałem w ogłoszonym przetargu, swoje oferty mogą składać do 5 stycznia 2022 roku.

Ochrona płazów

Użytek ekologiczny Traszki Ratajskie ustanowiony został uchwałą Rady Miasta Poznania w lipcu 2011 r. z inicjatywy mieszkańców os. Tysiąclecia. Powodem ochrony obszaru jest występowanie zagrożonych gatunków płazów objętych ścisłą ochroną. To traszka zwyczajna, grzebiuszka ziemna, ropucha szara i zielona, żaba wodna i trawna, dla których park stanowi ostoję. Zrealizowanie inwestycji ma dodatkowo zapewnić im odpowiednie warunki życia i godowania.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024