Poznań porządkuje hulajnogi elektryczne w przestrzeni miejskiej i wprowadza punkty hop&go

Poznań porządkuje hulajnogi elektryczne w przestrzeni miejskiej i wprowadza punkty hop&go
jw
05.02.2024, o godz. 11:03
czas czytania: około 2 minut
0

W Poznaniu powstała sieć punktów mikromobilności Hop&go przeznaczonych do wypożyczania i pozostawiania hulajnóg elektrycznych. Zarząd Dróg Miejskich podjął się w ten sposób uporządkowania kwestii nieprawidłowo parkujących hulajnóg elektrycznych na wyraźne oczekiwanie mieszkańców, radnych osiedlowych, a w szczególności osób niewidomych i niedowidzących, dla których nieprawidłowo pozostawione hulajnogi są ogromnym zagrożeniem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

263 punkty hop&go są już dostępne przy poznańskich ulicach. Zostały wyznaczone w większości na obszarze objętym płatnym parkowaniem, a więc na Starym Mieście, Jeżycach, Wildzie i Łazarzu. Pojedyncze punkty znajdują się także poza śródmieściem, m.in. przy głównych ulicach czy węzłach przesiadkowych komunikacji publicznej.

Zanim to nastąpiło, ZDM przeprowadził inwentaryzację dotychczasowych stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego i przeanalizował możliwość przekształcenia ich w punkty “Hop and go”.

– Zdajemy sobie sprawę, że nieprawidłowe parkowanie współdzielonych hulajnóg i rowerów jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców naszego miasta. Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie miejsc hop&go, które pomogą w rozwiązaniu tego problemu – komentował w sierpniu Jacek Jaśkowiak.

W związku z nierzetelnymi i niesprawdzonymi informacjami pojawiającymi się w ostatnich dniach w mediach, w tym społecznościowych, Zarząd Dróg Miejskich postanowił wyjaśnić zasady funkcjonowania punktów mikromobilności hop&go.

Zasady funkcjonowania hop&go

Od 1 lutego do 31 marca br. obowiązuje tzw. okres przejściowy. Operatorzy hulajnóg i rowerów współdzielonych mają czas na przystosowanie swoich aplikacji do wdrożonych rozwiązań i poinformowanie użytkowników o nowych zasadach. Poznaniacy mogą w tym okresie pozostawiać sprzęt w punktach, nie jest to jednak obligatoryjne.

Od 1 kwietnia br. użytkownicy sprzętu współdzielonego będą musieli pozostawiać hulajnogi lub rowery w punktach hop&go. Osoby, które pozostawią sprzęt poza wyznaczonym miejscem, nie będą mogły zakończyć wypożyczenia, a opłata będzie im nadal naliczana. To rozwiązanie powinno skutecznie zniechęcić do pozostawiania hulajnogi poza wyznaczonymi miejscami.

Strefa Płatnego Parkowania

Obowiązek pozostawienia hulajnogi w punkcie mobilności będzie dotyczył obszaru objętego Śródmiejską Strefą Płatnego Parkowania i Strefą Płatnego Parkowania. W lokalizacjach poza ŚSPP i SPP pozostawienie sprzętu współdzielonego w punktach hop&go będzie rekomendowane.

ZDM planuje pobierać opłaty od operatorów sprzętu współdzielonego za korzystanie z punktów hop&go. Temat ten został omówiony z operatorami pod koniec ubiegłego roku. Doprecyzowania wymaga tylko wysokość stawki i termin rozpoczęcia płatności.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024