Projekt Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu zakłada likwidację pieców kaflowych, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody i podłączenie 52 komunalnych budynków mieszkalnych do miejskiej sieci cieplnej.

W sumie  ok. 1000 starych pieców ma zniknąć w Poznaniu w ciągu pięciu lat.

– Zaczynamy od Jeżyc gdzie zgodnie z założeniami z 250 lokali zlikwidowane zostaną stare piece. Kolejne lata to podłączanie do miejskiej sieci cieplnej komunalnych budynków usytuowanych w różnych częściach Poznania. Od dalekiego Sypniewa, ul. Browarnej, czy ul. Folwarcznej, po wildeckie, łazarskie, i śródmiejskie  kamienice – mówi Magdalena Gościńska z ZKZL w Poznaniu.

W 2018 r. rozpoczęło się już tworzenie dokumentacji projektowej oraz kompletowanie uzgodnień i pozwoleń niezbędnych do podłączenia do sieci miejskiej, po zakończeniu obecnego sezonu grzewczego, pierwszych 9 budynków w dzielnicy Jeżyce.

– Efektem przedsięwzięcia będzie nie tylko podniesienie komfortu zamieszkania najemców miejskich „M”, ale także ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery – dodaje  Magdalena Gościńska

W Poznaniu działa też miejski program “Kawka bis”, w ramach którego można pozyskać środki z budżetu miasta na wymianę pieców w prywatnych lokalach. Od 2 stycznia do 15 marca można składać wnioski dofinansowanie „likwidacji palenisk węglowych, na drewno, brykiety lub innego typu biomasę, w tym piece i kotły stanowiące wyposażenie lokali mieszkalnych lub usługowych w budynkach jedno- i wielorodzinnych”.

Program przeznaczony jest dla podmiotów, które nie są zaliczane do sektora finansów publicznych, a w szczególności dla: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych,  przedsiębiorców oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Wysokość wsparcia wynosi do 80 proc., a dla przedsiębiorców do 65 proc., kosztów kwalifikowanych netto. Maksymalna wysokość dofinansowania to 80 zł/m2/lokal, a górny limit dofinansowania wynosi 6000 zł/lokal. Po otrzymaniu dotacji należy ją rozliczyć do 30 września tego samego roku kalendarzowego.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Czyli 20 tys. na jeden piec. Lekką ręką wydaje się publiczne pieniądze. Myślalem ze jak miasto wymienia hurtowo piece to będzie 5 najwyżej 8 tys. za piec. Swoją drogą 20 tys. to pewnie 1/10 ceny takiego mieszkania komunalnego.

Skomentuj