1 / 7

Projekt skweru na poznańskim Chwaliszewie autorstwa Pawła Grobelnego zdobył tytuł najlepiej zaprojektowanej przestrzeni publicznej w Polsce w plebiscycie “Polska Architektura XXL”.

Koncepcja poznańskiego skweru z centralnym siedziskiem w kształcie okręgu uznana została przez jury plebiscytu “Polska Architektura XXL” za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

Okrąg wykonany z cortenu i drewna bangkirai jest punktem centralnym tego miejsca. Projekt małej architektury powstał w ramach rewitalizacji historycznej poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo, realizowanej przez poznańską firmę Nowa Sienna.

– Jest to przykład otwartej formy mebla miejskiego – nie do końca określonej, pozostawiającej różne możliwości użytkowania przez samych mieszkańców i turystów. Platforma umożliwia leżenie, organizowanie pikników, a więc traktowanie tego miejsca jak przydomowego tarasu, ale w przestrzeni publicznej – opisuje Paweł Grobelny, który nagrodę zdobył właśnie w kategorii “przestrzeń publiczna”. – Przecięcie okręgu było niezbędne dla zachowania komunikacji między budynkami, a jednocześnie w tym miejscu pełni ono funkcję tradycyjnej ławki miejskiej.

Paweł Grobelny od wielu lat zajmuje się projektowaniem przestrzeni publicznej. Ławki jego autorstwa znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym miejskim parku w Szanghaju. Do dzisiaj funkcjonuje także kino plenerowe zrealizowane dla belgijskiego Centrum Sztuki Współczesnej w Strombeek. Paweł Grobelny jest także autorem mebli miejskich dla podparyskiej dzielnicy biznesu La Defense.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj