Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Prawie 400 tys. zł. na zagospodarowanie zabytkowej elektrociepłowni Czechnica w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Prawie 400 tys. zł. na zagospodarowanie zabytkowej elektrociepłowni Czechnica w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
MŁ/PAP
13.10.2023, o godz. 8:33
czas czytania: około 2 minut
0

Prawie 400 tys. zł zostanie przekazanych na zagospodarowanie zabytkowej elektrociepłowni Czechnica w Siechnicach pod Wrocławiem. Obiekt został zbudowany na przełomie XIX i XX w., przestanie być użytkowany w 2024 r. Wtedy do użytku zostanie oddana nowoczesna elektrociepłownia, która jest budowana tuż obok.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Historia elektrociepłowni w Siechnicach sięga przełomu XIX i XX w. Została uszkodzona w 1945 r., po wojnie dokonano jej odbudowy. W czasach PRL-u kompleks parokrotnie przechodził modernizację. Za rok, po ponad stu latach dostarczania prądu i ciepła do Wrocławia, ma zostać wyłączony. W jego miejsce powstaje tuż obok nowoczesny kompleks, który będzie wydajniejszy i bardziej ekologiczny.

Stara ale nie bezużyteczna

Stara elektrociepłownia nie dorównuje nowoczesnym konstrukcjom, ale ma sporą wartość historyczną. Dlatego właściciel, spółka KOGENERACJA należąca do Polskiej Grupy Energetycznej, podjął decyzję o jej zagospodarowaniu. W sierpniu br. powołano spółkę Siechnice Nowa Energia sp z o.o., która ma się zająć rewitalizacją i zagospodarowaniem kompleksu.

“Ma się ona zająć rewitalizacją i nadaniem kompleksowi przemysłowemu EC Czechnica funkcji gospodarczych, naukowych, społecznych i kulturalnych po jego wyłączeniu z eksploatacji. Powołana przez KOGENERACJĘ oraz Gminę Siechnice spółka jest przykładem innowacyjnego podejścia administarcji samorządowej oraz spółki Skarbu Państwa do kwestii zagospodarowania terenów poprzemysłowych w Polsce” – napisano w komunikacie PGE.

Z dofinansowaniem

Spółka złożyła wniosek o dofinansowanie, w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków otrzyma wsparcie w wysokości 390 tys. zł. Jak powiedział cytowany w komunikacie Bartosz Kawa, prezes zarządu Siechnice Nowa Energia, “przyznane dofinansowanie wpłynie na obniżenie wydatków spółki z tytułu przyszłych prac związanych ze sporządzeniem ekspertyz i badań technicznych, konserwatorskich czy architektonicznych”.

“Dotacja ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyczyni się również do tego, by zapobiec degradacji cennego zabytkowego kompleksu przemysłowego. Wierzymy, że ponad studwudziestoletnia infrastruktura zyska drugie życie i będzie służyć mieszkańcom, dając impuls do gospodarczego, społecznego i kulturowego rozwoju tego miejsca” – podkreślił Bartosz Kawa.

“Siechnicka elektrociepłownia ma bogatą historię – rolą PGE jest tutaj dopisać ciąg dalszy, po tym, gdy produkcja ciepła i energii elektrycznej zostanie przeniesiona do nowej jednostki wytwórczej” – dodał cytowany w komunikacie Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Nowa elektrociepłownia

Nowa elektrociepłownia będzie zasilana gazem ziemnym. Roczna emisja dwutlenku węgla zostanie obniżona o 622 tys. ton, to jest o 61 proc. Oszczędność energii wyniesie niemal 600 tys. MWh rocznie, moc cieplna wzrośnie z 247 do 315 MWt, a moc elektryczna ze 100 do 179 MWe.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024