Dziewięć poprawek Senatu do ustawy Prawo wodne zostało wczoraj przyjętych przez Sejm. Wprowadzają one m.in. dodatkowy region wodny w okolicach Noteci, obniżenie maksymalnej stawki opłaty zmiennej i zdjęcie opłat za użytkowanie gruntów Skarbu Państwa pokrytych wodami m.in. z jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli podmioty te zapewnią powszechny i bezpłatny dostęp do wód w celach np.: rekreacyjnych.
Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Część przepisów nowego Prawa wodnego wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy. O szczegółach na ten temat pisaliśmy tutaj.
Co nowe prawo oznacza dla przedsiębiorstw wod-kan i przeciętnego Polaka? Rząd zapewnia, że cena wody wzrośnie dopiero w 2020 roku, a ustawa usprawni gospodarowanie wodami w Polsce. O szczegółach można przeczytać w naszym artykule.
Przypomnijmy, że nowe przepisy mają spełnić warunki wstępne Ramowej Dyrektywy Wodnej, co pozwoli wykorzystać 3,5 mld euro z funduszy europejskich m.in. na inwestycje przeciwpowodziowe. Aby jednak nie stracić unijnych dotacji, musi ona wejść w życie jak najszybciej.
Stan Konieczny
Komentarz #6867 dodany 2017-08-08 12:26:00
Będzie - wzorem innych krajów świata i tak jak w Wielkiej Brytanii - coraz gorzej. Cena wody wzrośnie już zaraz, nie trzeba czekać do 2020, bez związku z działaniami rządu, przeczytaj dlaczego na naszawoda.blogspot.com