Zakończyły się wstępne prace legislacyjne nad nowym Prawem wodnym – wynika z komunikatu zamieszczonego w Rządowym Centrum Legislacji. Najnowsza wersja projektu trafi teraz do prac Sejmu.

Jak podaje Rządowe Centrum Legislacji (RCL), projekt nowego Prawa wodnego został przekazany do prac Sejmu. Obecnie jest on opiniowany przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu. Z tekstem dokumentu można zapoznać się poniżej.

Dalsze losy projektu można śledzić na stronie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypominamy, że nowelizacja ustawy Prawo wodne powołuje m.in. nową jednostkę Wody Polskie, której zadaniem będzie, jak deklarują autorzy dokumentu, “przejrzyste finansowanie inwestycji w gospodarce wodnej i “sprawne pozyskiwanie środków finansowych na te inwestycje”.

Zapisy projektu ustawy w trakcie prac nad jego kształtem budziły wątpliwości wśród branży wod-kan i samorządowców – głównie za sprawą potencjalnego wzrostu cen wody dla końcowego odbiorcy. Niejasności rozwiała jednak sama Beata Szydło.

– Zgodnie z osobistą decyzją pani premier nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę, obowiązywać będą takie same opłaty jak w 2016 r. – zarówno te dotyczące przedsiębiorców, jak i konsumentów – wyjaśniał w październiku Rafał Bochenek, rzecznik rządu.

Z naszych informacji wynika, że podwyżek nie będzie również w 2018 roku. Później jednak opłaty będę systematycznie podnoszone (prawdopodobnie przez 5 kolejnych lat) aż osiągną wysokość stawek określonych w ustawie jako maksymalne.

Projekt ustawy Prawo wodne przewiduje także utworzenie na terenie całej Polski ok. 50 zarządów zlewni. W trakcie prac parlamentarnych zostanie ustalone, czy będzie ich 48, czy może 51. Zmianom ulec mogą także siedziby i delegatury niektórych zarządów zlewni. Ich wstępną mapę prezentujemy poniżej.

Zarządy zlewni wg Prawa wodnego (kliknij, aby powiększyć):

Mapa zarządów zlewni według Prawa wodnego

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj