Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Program REKARTON

Program REKARTON
12.04.2012, o godz. 15:02
czas czytania: około 2 minut
0

Znamy już wyniki recyklingu opakowań kartonowych po mleku i sokach w ramach Programu REKARTON w 2011 roku. Recyklingowi poddanych zostało ponad 6250 ton kartoników po płynnej żywności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Program REKARTON ogłosił wyniki swojej działalności za 2011 r. W  ramach tej dobrowolnej inicjatywy producentów mleka i soków, mającej na celu rozwijanie systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po płynnej żywności, realizowanej pod patronatem ministra środowiska, w ubiegłym roku zebrano i poddano recyklingowi ponad 6 250 ton kartoników. Tym samym Program REKARTON zrealizował roczny cel recyklingowy ustalony na poziomie 9% masy opakowań kartonowych do mleka i soków wprowadzonych na rynek.

W 2012 roku Program REKARTON rozpoczyna szósty rok działalności. Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 2007 roku, gdy organizacje reprezentujące użytkowników opakowań, branże gospodarki żywnościowej i opakowaniowej oraz firmy dostarczające kartonowy materiał opakowaniowy podpisały Dobrowolne Porozumienie. W dokumencie tym ustalono wielkości masy odpadów, które mają zostać poddane recyklingowi w kolejnych latach. W ciągu 5 lat funkcjonowania programu zebrano niemal 20 000 ton odpadów kartonowych po mleku i sokach.

– Obserwuję rozwój Programu REKARTON z ogromną satysfakcją. Co roku realizujemy niezwykle ambitne cele recyklingowe. W ciągu pięciu lat funkcjonowania tej inicjatywy zebraliśmy i poddaliśmy recyklingowi 19 300 ton odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności! Ta liczba robi wrażenie, zwłaszcza gdy policzymy, że przewiezienie takiego ładunku wymagałoby wynajęcia niemal 1 000 tirów, które utworzyłyby kolejkę o długości 13,5 km – powiedział Jan Jasiński, przewodniczący Rady Dobrowolnego Porozumienia na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do żywności płynnej.

Środki finansowe na rozwój Programu REKARTON są pozyskiwane od przedsiębiorstw, które wprowadzają na rynek produkty w kartonach do płynnej żywności, na podstawie dobrowolnej „dopłaty recyklingowej”. 

Istotną część działalności Programu REKARTON stanowi zaangażowanie w realizację akcji edukacyjnych, które mają na celu przekonanie konsumentów, że kartoniki po mleku i sokach nie tylko można, ale także warto zbierać. W ubiegłym roku program wspierał m. in. wydarzenia z cyklu Zamień odpady na kulturalne wypady, Kultura to Natura oraz Recykling daje owoce realizowane w największych miastach Polski, a także targi EcoFamily w Kielcach, konkurs Na tropie surowców wtórnych – 1,2,3 … kartoniki zbieraj Ty! w Bełchatowie oraz Mazurski Festyn Ekologiczny Ekologika w Spytkowie koło Giżycka.

Program REKARTON został powołany w celu realizacji postanowień Dobrowolnego Porozumienia na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. Porozumienie podpisane w połowie 2007 roku przez organizacje reprezentujące producentów żywności ma charakter całkowicie dobrowolny i jest pierwszym tego typu działaniem w Polsce.


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024