1 / 10

Projekt kampusu dla seniorów w Singapurze, łączący różne funkcje użyteczności publicznej pod jednym, zielonym dachem, autorstwa architektów z pracowni WOHA zdobył nagrodę Światowego Budynku Roku 2018 na Festiwalu Architektury Światowej w Amsterdamie.

Opisywany przez nas projekt pracowni WOHA to zróżnicowana, pionowa „wioska” złożona z trzech różnej wysokości warstw, oferująca ogólnodostępny plac, centrum medyczne oraz dwa 11-kondygnacyjne budynki, w których zlokalizowano park rozrywki i 114 apartamentów dla seniorów. Całość konstrukcji pokryto zielonymi dachami, tworzącymi bujny, podniebny ogród.

– Sędziowie docenili projekt za sposób, w jaki poradził sobie z problematyką długowieczności i terapii zdrowotnych, łącząc je z aspektem mieszkalnictwa socjalnego i usługami komercyjnymi, co w rezultacie dało obiekt o wielu korzyściach dla sfery publicznej – powiedział Paul Finch, dyrektor programowy Festiwalu Architektury Światowej.

Ten hybrydowy budynek oferuje również ogromną ilość zieleni. Zajmuje ona nawet większą powierzchnię, niż ta, która przeznaczona jest na standardowe wykorzystanie budynków. Zlokalizowana jest na różnych poziomach dachów, a także we wnętrzach, tworząc pożądaną różnorodność biologiczną.

Czytaj więcej

Skomentuj