Przeciw wycince. PO proponuje własną nowelizację ustawy o ochronie przyrody

Przeciw wycince. PO proponuje własną nowelizację ustawy o ochronie przyrody
jw
24.02.2017, o godz. 14:03
czas czytania: około 2 minut
0

Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Projekt został już skierowany do pierwszego czytania Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak uzasadniają posłowie – celem projektowanej ustawy jest zaostrzenie obowiązujących przepisów pozwalających na swobodne dokonywanie wycinki drzew oraz krzewów.

Proponowane zmiany są odpowiedzią na liczne apele obywateli, którzy sprzeciwiają się likwidacji starych drzew w okolicy ich miejsca zamieszkania. Projekt ma przyczynić się do zahamowania pogłębiającej się wycinki drzew, a także wpłynąć na poszerzanie świadomości społecznej w zakresie wartości i znaczenia otaczającej nas przyrody.

Według posłów wprowadzona liberalizacja przepisów ustawy o ochronie przyrody nie wpływa wyłącznie na zmianę krajobrazu, ale także powoduje głębokie zmiany w lokalnych ekosystemach. Wycinane zgodnie z obowiązującymi przepisami drzewa i krzewy często stanowią schronienie dla zwierząt, a także przyczyniają się do, tak ważnej w dobie smogu, neutralizacji zanieczyszczeń powietrza.

W opinii posłów składających projekt nowelizacji, ustawodawca nieodpowiedzialnie rozszerzył kategorię drzew oraz krzewów, które mogą być usuwane z terenów publicznych bez uzyskania dodatkowych pozwoleń. Problem dotyka m.in. krzewów o powierzchni do 25 m.kw., a także określonych drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm, a w przypadku pozostałych drzew – 50 cm.

Wprowadzone zmiany nadają dodatkowe uprawnienia radom gmin, które w obecnym stanie prawnym mogą określać w drodze uchwały inne gatunki drzew i krzewów, które zostaną wyłączone spod obostrzeń dotyczących wydawania pozwoleń na usuwanie konkretnych gatunków.

W obecnym stanie prawnym drzewa i krzewy, które rosną na nieruchomości stanowiącej własność osób fizycznych mogą być usuwane bez uzyskania jakichkolwiek zezwoleń.

Z tego też względu projektowany stan prawny ma ograniczyć możliwości wycinki drzew i krzewów zarówno z nieruchomości prywatnych, jak i miejsc publicznych. Proponowane regulacje mają przywrócić stan prawny obowiązujący przed 1 stycznia 2017 r. i tym samym zaostrzyć przepisy w zakresie usuwania drzew i krzewów. Podmioty zainteresowane usunięciem określonych drzew lub krzewów każdorazowo przed usunięciem będą musiały uzyskać odpowiednie zgody przewidzianych w ustawie organów.

Projekt przywraca także opłaty obowiązujące do końca 2016 r, wymienione w art. 85 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134).

Projekt nowelizacji autorstwa PO można znaleźć TUTAJ.

Tymczasem potrzebę zmiany obecnie obowiązującej ustawy o ochronie przyrody dostrzegli również przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Szef klubu – Ryszard Terlecki – zapowiedział, że w najbliższym czasie przez partię zostanie złożony projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024