Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Przepisy antysmogowe dla Wielkopolski coraz bliżej. Poznań i Kalisz z własnymi uchwałami

Przepisy antysmogowe dla Wielkopolski coraz bliżej. Poznań i Kalisz z własnymi uchwałami
jwo
20.08.2017, o godz. 20:17
czas czytania: około 2 minut
0

Zespół specjalistów powołany do opracowania przepisów antysmogowych dla województwa wielkopolskiego przygotował propozycje uchwał dla Poznania, Kalisza oraz reszty regionu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Już w przyszłym roku w województwie wielkopolskim, w tym na terenie miasta Poznania, mają obowiązywać ograniczenia spalania paliw stałych najgorszej jakości. Zapisy takie mają znaleźć się w tzw. uchwałach antysmogowych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, których założenia przygotował powołany przez zarząd województwa zespół mający określić ograniczenia dla spalania paliw w domowych piecach.

– Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i szerokiej dyskusji wszystkich członków zespołu, a więc zarówno naukowców, jak i samorządowców oraz przedstawicieli społeczeństwa, udało się wypracować optymalne stanowisko dla trzech odrębnych aktów, a mianowicie dla Poznania, Kalisza i pozostałej części województwa wielkopolskiego – wylicza Marzena Wodzińska z zarządu województwa, która przewodniczy zespołowi.

Zespół opracował założenia do trzech odrębnych uchwał antysmogowych: dla Poznania, Kalisza i pozostałej części województwa wielkopolskiego, które w najbliższym czasie zarekomendowane zostaną Zarządowi Województwa Wielkopolskiego.

We wrześniu projekty uchwał zostaną poddane konsultacjom społecznym i opiniowaniu, aby w listopadzie mógł obradować nad nimi sejmik województwa.

Uchwały antysmogowe na terenie województwa wielkopolskiego mają wejść w życie 1 maja 2018 r.

W Poznaniu przepisy wprowadzą zakaz spalania paliw stałych najgorszej jakości, w tym węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów, których stosowanie powoduje duże zanieczyszczenia pyłowe powietrza.

Ale na tym nie koniec. Do końca 2023 r. z poznańskich domów będą musiały zniknąć przestarzałe, pozaklasowe kotły i piece (w tym piece kaflowe), powodujące największą emisję pyłów do powietrza. Cztery lata później mają zostać zlikwidowane pozostałe kotły, spełniające obecnie wymagania 3 i 4 klasy emisyjności.

– Jestem przekonany, że już w sezonie grzewczym 2018/2019 w Poznaniu nastąpi poprawa jakości powietrza poprzez wyeliminowanie z handlu i użytkowania w przydomowych kotłowniach paliw stałych najgorszej jakości – stwierdził Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024