Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że w przetargu na budowę ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych w 25 Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) przy autostradach A1, A2 i A4 wpłynęło w sumie 27 ofert. Postępowanie ma być rozstrzygnięte na początku przyszłego roku.

Przetarg dotyczy dzierżawy fragmentów nieruchomości przeznaczonych pod budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, pełnienie roli ich operatora oraz dostawcy usługi ładowania dla tych stacji. GDDKiA podaje, że umowy z dzierżawcami mogą zostać podpisane w pierwszym kwartale przyszłego roku, a usługa ma zostać uruchomiona w ciągu 12 miesięcy od przekazania terenu dzierżawy.

Postępowaniem objęte były miejsca obsługi podróżnych w ciągu autostrady A1 na odcinkach Toruń – Tuszyn i Pyrzowice – Gorzyczki, A2 na odcinku Konin – Warszawa oraz A4 na odcinku Wrocław – Katowice. Nie było ofert na na dwa MOP-y: Sobótka i Cichmiana przy A2. Oferty wpłynęły od Konsorcjum PGE Nowa Energia – 4Mobility, konsorcjum GreenWay Polska – GreenWay Infrastrukture oraz od Ekoenergetyki Polska.

Jak podaje GDDKiA, ocena ofert opierać się będzie o zaproponowany czynsz dzierżawny oraz o stosowaną przez dyrekcję zasadę naprzemienności lokalizacji, zgodnie z którą jeden podmiot nie może wydzierżawić lokalizacji następujących po sobie na danym odcinku autostrady.

 

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Mnie tam wcale nie przerażają dalsze podroze elektrykiem bo mam je juz obcykane. I tak średnio co 150km zatrzymujemy sie na postoju, wiec te 40 minut ładowania na greenway’u to standard zeby cos zjesc chociazby.

Skomentuj