W Stefanowie oddano do użytku nową stację uzdatniania wody należącą do PWiK w Jarocinie. Inwestycja warta ponad 9,2 mln zł jest częścią projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, na który PWiK pozyskało 128 mln zł unijnego dofinansowania.

W obiekcie, który 14 grudnia uroczyście oddano do użytku, zastosowano technologię zmiękczania wody opartą na wymianie jonowej, dzięki której PWiK dostarcza mieszkańcom wodę wysokiej jakości.

– PWIK jest w trakcie realizacji ogromnego projektu wartego 250 mln zł. Stefanów, zrealizowany jako pierwszy, kosztował 9,2 mln zł. Do 250 mln zł sporo jeszcze zostało, ale nie boimy się wyzwań i jestem przekonany, że pozostałe przedsięwzięcia zostaną zrealizowane z podobnym sukcesem – powiedział podczas uroczystości burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Unijne miliony

Budowa SUW w Stefanowie to pierwsze zadanie zrealizowane w ramach większego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”. Na jego wykonanie PWiK pozyskał 128 mln zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

1 / 9

Przede wszystkim chciałbym podziękować zespołowi, który przygotował bardzo dobry projekt, zauważony przez NFOŚiGW. Dzięki wielomilionowej dotacji i wsparciu finansowemu Gminy Jarocin nasz plan poprawy jakości wody jest konsekwentnie realizowany – podkreśla Remigiusz Nowojewski, prezes zarządu PWiK Jarocin.

Technologia wymiany jonowej

Zastosowana w nowym obiekcie technologia zmiękczania wody zapewnia produkcję wody wysokiej jakości. Jest ona oparta na procesie wymiany jonowej, który odbywa się w kolumnach filtracyjnych wypełnionych specjalnymi żywicami jonowymiennymi. Żywice zatrzymują jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu. Dzięki temu do mieszkańców dostarczana jest woda o twardości 350 mgCaCO3/litr.

– Jest to dobra twardość wody dla gospodarstw domowych, przy której woda zachowuje właściwy skład mineralny oraz parametry smakowe. Jednocześnie zapewnia najwyższe parametry użytkowe, czyli przede wszystkim eliminację osadów z kamienia. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie detergentów, środków czystości, środków higienicznych, wody czy krótszy czas sprzątania – tłumaczy Elżbieta Kostka wiceprezes zarządu PWiK i kierownik jednostki realizującej projekt.

Nowa stacja w Stefanowie jest także energooszczędna i w pełni zautomatyzowana. – Woda jest tu dezynfekowana bakteriologicznie za pomocą lampy UV, dzięki czemu ograniczymy dezynfekcję chemiczną do minimum – podkreśla Elżbieta Kostka. Zastosowane rozwiązania technologiczne gwarantują stabilność pracy instalacji, a co za tym idzie – ciągłość dostaw wody do mieszkańców.

Czytaj więcej

Skomentuj