Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu (MZDiK) zamówił 10 autobusów Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą do ich ładowania. To pierwszy przetarg w ramach unijnego projektu na rozwój transportu w Radomiu.

Kontrakt o wartości 26 mln zł zrealizowany zostanie do połowy czerwca przyszłego roku. Jak informuje firma Solaris, prąd zgromadzony w bateriach typu Solaris High Power o pojemności 116 kWh napędzać będzie oś elektryczną o mocy 2 x 125 kW.

Energia uzupełniana będzie poprzez system szybkiego ładowania pantografowego umieszczonego na dachu oraz na terenie zajezdni poprzez złącze plug-in.

Autobusy będą wyposażone też w system dodatkowego ogrzewania zasilanego niskoemisyjnym sprężonym gazem ziemnym (CNG). Zbiornik gazu umiejscowiono na dachu pojazdu.

Dodatkowo w Radomiu pojawią się dwa punkty ładowania pantografowego o mocy 300 kW każdy. Będą one służyły do szybkiego uzupełniania energii w autobusach bez konieczności ich powrotu do zajezdni.

Z kolei w zajezdni pojazdy będą ładowane jedynie nocą przy użyciu łącznie sześciu ładowarek (dwóch o mocy 40 kW oraz czterech dwustanowiskowych o mocy 80 kW). Jednocześnie będzie można podłączyć do nich wszystkie 10 zamówionych autobusów elektrycznych.

Kabina kierowcy zostanie wyposażona w oddzielną klimatyzację. Wszystkie przyciski w pojeździe będą opisane alfabetem Braille’a. Pojazd będzie też miał monitoring wizyjny.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj