1 / 4

W ostatecznej wersji koncepcyjnego projektu zagospodarowania parku Zakrzówek w Krakowie jest budowa kąpieliska, ścian wspinaczkowych, tras rowerowych, ścieżki zdrowia, miejsc piknikowych oraz wybiegów dla psów.

Opracowano właśnie ostateczny dokument dotyczący zagospodarowania przestrzeni w krakowskim parku Zakrzówek. Projekt został stworzony na bazie wytycznych wypracowanych podczas organizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskej w Krakowie konkursu.

Obszar objęty opracowaniem obejmuje aż ok. 51 ha powierzchni. Oprócz wspomnianych elementów, w parku pojawią się także jednopiętrowe obiekty: Centrum Sportów Wodnych (300 m2 powierzchni zabudowy), Centrum Informacji Ekologicznej (200 m2) oraz niewielkie parterowe pawilony na toalety, sprzęt sportowy oraz obsługę parkingu (30-50 m2).

W budynku Centrum Sportów Wodnych przestrzeń dla siebie znajdą amatorzy nurkowania i kąpieli, natomiast w Centrum Informacji Ekologicznej będzie można poznać najrzadsze gatunki flory i fauny występujące na obszarze Zakrzówka, a także zobaczyć filmy i eksponaty przyrodnicze. Całość uzupełni wystawa fotografii związanej z Zakrzówkiem.

“Obiekty utrzymano w konwencji architektury organicznej, która wchodząc w dialog z przyrodą, rezygnuje z geometrii na rzecz miękkich, inspirowanych naturą kształtów. W przypadku uformowania Centrum Sportów Wodnych inspiracją stała się dodatkowo tektonika skały wapiennej, na której znajdzie się  obiekt” – czytamy w opracowaniu zespołu Pracowni Projektowej F11 pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Marcina Furtaka, która wygrała konkurs.

Najważniejsza dla całego parku jest jednak kwestia bezpieczeństwa odwiedzających i ochrony przyrody. Oba zagadnienia stanowiły podstawowe założenia projektowe. W parku pojawią się stosowne zabezpieczenia, nowe energooszczędne oświetlenie, a także sieć uniesionych względem terenu tras z punktami obserwacyjnymi. Koncepcja przewiduje zabezpieczenie wszystkich biologicznie cennych terenów i minimalizm lub brak ingerencji w środowisko.

Czytaj więcej

Skomentuj