W śródmieściu Jarocina ruszyły prace związane z przebudową systemu kanalizacji sanitarnej. Przy okazji władze miasta postanowiły zrewitalizować centrum. Łączny koszt inwestycji to 250 mln zł. Śródmieście zmieni się nie do poznania – powiedział PAP burmistrz Adam Pawlicki.

– Przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji pozyskało na to jedną z największych w historii miasta dotacji z Unii Europejskiej – ponad 136 mln zł – poinformował burmistrz Pawlicki. Dodał, że inwestycja była konieczna, ponieważ rury, którymi płynie woda i ścieki w centrum miasta, mają ponad sto lat.

Projekt zakłada również oddzielenie kanalizacji sanitarnej od deszczowej.

– To sprawi, że w końcu piwnice w centrum przestaną być zalewane przy każdej ulewie, a woda z deszczu trafi tam, gdzie powinna, czyli do zbiorników retencyjnych, a potem do rzeki, a nie oczyszczalni ścieków – powiedział burmistrz.

Gruntowne remonty wiążą się z wieloma utrudnieniami dla mieszkańców. Niektóre ulice będą całkowicie rozkopane. Lokatorzy kamienic będą mieć problem z wjechaniem samochodem na swoje posesje, będą też problemy z dostawą wody.

– Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, by zminimalizować utrudnienia, ale niestety pewnych rzeczy nie przeskoczymy – powiedział PAP prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) Remigiusz Nowojewski.

Jarocin rewitalizuje Śródmieście. Koniec z podtopieniami?

PWiK na bieżąco będzie informować mieszkańców o wyłączeniach wody, utrudnieniach w ruchu czy zamknięciu ulic. Do dyspozycji mieszkańców śródmieścia przygotowano darmowe miejsca postoju na parkingu przy ul św. Ducha. PWiK będzie również dostarczał mieszkańcom wodę, jeśli nastąpią chwilowe braki związane z wymianą rur.

Inwestycja potrwa ponad dwa lata, dlatego przy tej okazji władze Jarocina postanowiły przeprowadzić rewitalizację śródmieścia.

Projektanci – jak poinformował burmistrz Pawlicki – przygotowali już wizualizację. Na rynku będzie fontanna, zasadzone zostaną nowe drzewa i wprowadzone różnorodne elementy małej architektury.

– Uroku całości doda nowe oświetlenie, a niepraktyczne płyty chodnikowe zastąpi nowa, najlepszej jakości nawierzchnia dopasowana do koncepcji przebudowy śródmieścia. Ułatwi to poruszanie się po centrum osobom niepełnosprawnym, ludziom starszym oraz rodzicom z wózkami – powiedział Pawlicki.

Łączny koszt obu inwestycji wynosi 250 mln zł.

Czytaj więcej

Skomentuj