Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

ROP w prekonsultacjach. Minister Ozdoba zapowiada znaczne wsparcie finansowe dla recyklerów

ROP w prekonsultacjach. Minister Ozdoba zapowiada znaczne wsparcie finansowe dla recyklerów
23.06.2021, o godz. 13:17
czas czytania: około 3 minut
1

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie konsultacyjne ministra Jacka Ozdoby z recyklerami o rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Wiceminister podkreślił, że jest to najważniejsze ze spotkań konsultacyjnych ws. ROP, a projekt ma być realnym wsparciem dla branży recyklingu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Ministerstwo zadeklarowało długofalowe inwestowanie w system, który zapewni odpowiednio wysoki strumień odpadów do recyklingu, adekwatny do rosnących poziomów recyklingu oraz zmniejszenie opłat dla produktów wytworzonych z recyklatów. Paweł Sosnowski, naczelnik departamentu gospodarki odpadami w MKiŚ podkreślił, że projekt ROP będzie zawierał narzędzia zwiększające popyt na recyklaty.

– Ekomodulacja spowoduje, że firmy wprowadzające opakowania będą płacić mniejszą opłatę opakowaniową pod warunkiem wykorzystania recyklatów do produkcji – zaznaczył.

Trzeba rozliczyć szarą strefę

Recyklerzy podczas spotkania w ministerstwie zwracali uwagę na potrzebę szczegółowej analizy finansowej polskiego rynku odpadowego z uwzględnieniem jego potencjału rozwojowego, luki inwestycyjnej oraz unijnych celów recyklingu.

– Potrzebujemy realnej analizy finansowej kosztów zbiórki i recyklingu opakowań sporządzonej na zlecenie nowego regulatora. Trzeba przeanalizować koszty poszczególnych etapów odzyskiwania surowców z odpadów w Polsce, to da nam podstawę, aby wyliczyć opłaty dla wprowadzających. Warto zwrócić uwagę na szarą strefę wśród wprowadzających, poprawić raportowanie, bo dziś dysponujemy niedoszacowanymi danymi. Formalnie mamy milion ton opakowań z tworzyw sztucznych, a realnie dwa razy więcej. Ktoś ten plastik na rynek musiał wprowadzić – wyjaśnia Zbigniew Trejderowski, właściciel firmy Conkret.

Recyklerzy wyrazili zaniepokojenie odkładaniem w czasie wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów w Polsce. Jak przekonują, pozyskane z ROP środki pozwolą na pobudzenie polskiego sektora gospodarki odpadami, jednocześnie obniżając koszty wynikające z unijnego podatku „plastic levy”.

Przedstawiciele branży podkreślali potrzebę wprowadzenia programów pomostowych do 2023 roku dla recyklerów. – Przyszłością jest bazowanie na pracy polskich zakładów recyklingu. Chcemy silnej, rodzimej branży. W Polsce statystyki mówią o 13 mln ton odpadów komunalnych. Jako branża liczymy, że działający od 2019 roku system zbierania danych BDO wykaże, że jest ich co najmniej 15 mln. Dane są niedoszacowane, ale wraz z zapotrzebowaniem powinna rozwijać się lokalna infrastruktura. Unikniemy w ten sposób eksportu odpadów za granicę – postuluje Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”.

Stawki mogą ulec zmianie

Wiceminister Jacek Ozdoba przyznał, że resort rozpatrzy możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania, bo ma świadomość, że recyklerzy również odczuli skutki pandemii. Przedstawiciele resortu zaznaczyli jednocześnie, że czeskie stawki były przykładowe i nie odzwierciadlają potrzeb rynku, tym bardziej że MKiŚ otrzymuje sygnały, że Czesi planują znaczne podwyżki opłaty opakowaniowej w następnych latach. – Kraje europejskie stale podnoszą opłaty za recykling odpadów. Czesi, wzorzec dla naszego ministerstwa, planują 7-krotne podwyżki stawek na wybrane rodzaje opakowań – zauważył Szymon Dziak-Czekan.

W spotkaniu wzięli udział także recyklerzy opon. Zaznaczyli, że ROP powinien dotyczyć również opon, które obecnie, zamiast trafiać do recyklingu, zaśmiecają środowisko naturalne lub są wysyłane do spalarni. Poziom recyklingu opon jest niezmienny od kilkunastu lat i wynosi 15%. Przedstawiciele SPR, reprezentujący sektor, zaapelowali do MKiŚ, aby przyjrzało się złej kondycji recyklingu opon w Polsce.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało, że rozwiązania ROP dla opakowań, przyjęte w projekcie, będą wdrażane dla kolejnych grup produktów, za które mają odpowiadać producenci: opony, oleje przepracowane, ZSEE (zużyty sprzęt), a następnie auta wycofane z eksploatacji. – Do tej pory stawki za wprowadzanie opakowań były symboliczne. Jak widać, szykuje się przełom, a producenci powinni już zabezpieczyć środki finansowe, które posłużą zapobieganiu degradacji środowiska przez opakowania i produkty niepoddane recyklingowi – podsumowuje Szymon Dziak-Czekan.

System ROP będzie głównym tematem debaty eksperckiej, którą przygotowuje redakcja „Przeglądu Komunalnego”. Konferencję w formule on-line zatytułowana „Platforma Dyskusyjna ROP” odbędzie się zaraz po tym, jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawi projekt ustawy o ROP. Będzie to wówczas doskonała okazja do przeanalizowania w gronie wszystkich interesariuszy rynku bieżących kwestii dotyczących wdrożenia w Polsce zasad rozszerzonej odpowiedzialności producentów i systemów kaucyjno-depozytowych.

Udział w tym wydarzeniu będzie bezpłatny, wystarczy rejestracja TUTAJ. Dzięki niej zarejestrowani uczestnicy w pierwszej kolejności dowiedzą się o konkretnym terminie debaty. Zapraszamy do rejestracji!

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Odpadowiec1

Komentarz #160467 dodany 2021-06-24 15:55:41

Rolniku: wg ministra jesteś pierwszym wprowadzającym towar w opakowaniu ( warzywa w woreczkach ) więc choć jesteś zwolniony z BDO to jednocześnie masz obowiązek się zapisać jako wprowadzający i płacić - "podatek" za woreczki, za folie, składkę na utrzymanie systemu. Składać sprawozdania roczne.

Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Rozszerzona odpowiedzialność producentów
css.php
Copyright © 2024