Rusza przebudowa warszawskiej ulicy Ordona na Woli

Rusza przebudowa warszawskiej ulicy Ordona na Woli
R.G.
26.07.2023, o godz. 14:13
czas czytania: około 3 minut
0

Rozpoczyna się długo przez Warszawiaków wyczekiwana przebudowa ul. Ordona. To jedna z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej zdegradowanych ulic warszawskich Odolan. Ulica zyska nową nawierzchnię. Uporządkowany zostanie również system parkowania. Powstaną tam także nowe pasy dla rowerów. Przybędzie też nowej zieleni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Z administracyjnego punktu widzenia, Odolany to obszar Miejskiego Systemu Informacji w dzielnicy Wola, który przechodzi obecnie fazę dynamicznych zmian modernizacyjnych.

Obszar w postindustrialnym klimacie 

Jak podkreśla warszawski magistrat, przez wiele lat dominowały tam zakłady przemysłowe, z których część nadal funkcjonuje.

Docelowo jednak, teren ten ma być przeznaczony tylko i wyłącznie pod zabudowę mieszkaniową, a w ostatnich latach wybudowano tam osiedla, które zamieszkuje już kilka tysięcy osób.

Modernizacja sieci drogowej

– Do tego rodzaju zmian trzeba teraz przystosować sieć drogową – wyjaśnia Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Dlatego już na początku lipca bieżącego roku, stołeczny Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przebudowę ulicy Jana Kazimierza. A następnym drogowym połączeniem, które czeka radykalna metamorfoza jest ulica Ordona. W ten sposób wyremontujemy kręgosłup komunikacyjny osiedla Odolany, którego rozbudowa planowana jest co najmniej na kilkanaście kolejnych lat – podkreśla wiceprezydent Warszawy.

Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu 

Docelowo, obydwie wyżej wspomniane ulice Odolan, mają być przekształcone w ciągi lokalne, co zapewnić ma mieszkańcom zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu.

Kolejny cel to zwiększenie udziału zieleni i zmniejszenie poziomu hałasu.

Skargi i porozumienie z konserwatorem

Dodajmy, że historyczny, ale w wielu miejscach już niestety zniszczony bruk w ul. Ordona, wpisany jest do ewidencji zabytków. Natomiast założenia obecnie realizowanego projektu przewidują, że ul. Ordona zostanie przebudowana na brukowanym jej odcinku, między ul. Stańczyka a budynkiem o numerze 5B.

Obecność bruku w tym miejscu powodowała też, że poruszające się tam samochody ciężarowe wytwarzały hałas, na co wielokrotnie skarżyli się mieszkańcy okolic, o czym też pisaliśmy też na łamach “Portalu Komunalnego”. W tej sprawie interweniowały też różne instytucjanalno-społeczne czynniki.

I ostatecznie, dzięki efektywnemu współdziałaniu warszawskich władz samorządowych z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, udało się wypracować zadowalające dla stron rozwiązanie.

Asfalt na bruku

Kompromis polega na tym, że zabytkowy bruk, zgodnie z ustaleniami z konserwatorem, zostanie zabezpieczony i przykryty asfaltem. Dzięki temu kierowcy zyskają możliwość poruszania się po równej i cichej nawierzchni. A zabytkowa nawierzchnia będzie widoczna na pasach postojowych. Wcześniej też zostanie naprawiona.

Nasadzenia nowej zieleni 

Na szerokim pasie dzielącym obie jezdnie w ul. Ordona, a także wzdłuż jezdni i chodników, pojawi się nowa zieleń.

Jak deklarują władze samorządowe miasta stołecznego Warszawy, oprócz tysięcy krzewów i bylin naasadzone zostaną tam również drzewa.

W sumie pojawi się ich 40. Będą to klony pospolite, kasztanowce czerwone i lipy drobnolistne. Łącznie, na przebudowywanym odcinku, rosnąć będą 64 drzewa – 40 nowych i 24 już istniejące.

Zatoki postojowe i znakowanie

– Rozpoczyna się też znakowanie czasowej organizacji ruchu, która będzie wprowadzana na ulicy Ordona w kilku etapach – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. –  Pierwsze zmiany w parkowaniu zaczną obowiązywać już w przyszłym tygodniu.

W ramach prac planowane jest również uporządkowanie parkowania – kierowcy będą mieli do dyspozycji zatoki postojowe, których nawierzchnia zostanie wykonana z zabytkowego bruku. A dzięki likwidacji części rzadko wykorzystywanych tzw. zawrotek, uda się wyznaczyć więcej legalnych miejsc parkingowych.

Oświetlenie i rowerzyści

W wyniku prac modernizacyjnych znikną też stare, betonowe latarnie, a drogę będą oświetlać nowe lampy wyposażone w energooszczędne i wydajne LED-owe oprawy SAVA.

Na usprawnienia będą mogli liczyć także piesi i rowerzyści. Popękane i zniszczone płyty chodnikowe zostaną wymienione na nowe.

W ulicy Ordona pojawią się też pasy rowerowe w obu kierunkach – będą one przedłużeniem już istniejących dróg (na północnym odcinku ulicy).

Prace przy ul. Jana Kazimierza

Dodajmy, że równolegle z działaniami dotyczącymi ulicy Ordona, trwają prace związane z przebudową sąsiadującej z nią, ul. Jana Kazimierza.  Prace w ul. Ordona potrwają do wiosny przyszłego roku.

Spór o ulicę Ordona 

Więcej o przebiegu dyskusji i działaniach dotyczących kształtu ul. Ordona w artykule pt.: Brukowa ul. Ordona? Spór o wizję warszawskiej ulicy  

 

 

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024